22 stycznia 2025

Gmina Hrubieszów: Aktywni Seniorzy na Roztoczu

Roztocze to malownicze miasteczka i ciekawe zabytki, kontakt z nieskażoną przyrodą oraz krystalicznie czyste powietrze, spokój, cisza pozwalają wypocząć i odreagować stres.

Reklamy

W takich okolicznościach spędzali czas Aktywni Seniorzy z Gminy Hrubieszów. Wycieczka zorganizowana w ramach projektu realizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Lepsze Jutro”  „Aktywni seniorzy w akcji” odbyła się 15.05.2013 i obejmowała szereg atrakcji.  W godzinach porannych  grupa 55 osób wyruszyła w kierunku Krasnobrodu aby pod okiem  przewodnika zwiedzić Kapliczkę na Wodzie ( gdzie jak głosi legenda, woda ze źródełka uzdrowiła niegdyś fundatorkę kapliczki, Marię Zamoyską, późniejszą Marysieńkę, ukochaną żonę Jana III Sobieskiego),  a także zobaczyć regionalne muzeum parafialne, Sanktuarium oraz Kaplicę Św. Rocha.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zagrody Guciów  (Muzeum Etnograficzno-Przyrodnicze wpisane do rejestru zabytków), gdzie wyjątkowa przyroda łączy się z historią i tradycją Polski. 

Reklamy

Zwiedzając urocze zakątki Roztocza, zatrzymaliśmy  się w Zwierzyńcu, miejscu romantycznych spotkań Jana III Sobieskiego z Marysieńką. Bez wątpienia, największą atrakcją tego małego miasteczka jest barokowy kościół „Na wodzie” zbudowany w latach 1741-47 na jednej z wysp śródmiejskiego stawu. 

Nie ominęliśmy również słynnego miasteczka z wiersza Jana Brzechwy  Szczebrzeszyna, które słynie m.in. z drewnianego pomnika chrząszcza grającego na skrzypcach przy malowniczym źródełku.

Reklamy

Mimo napiętego grafiku  udało się zrealizować  niezapomniany wyjazd, dopisała pogoda, a optymizm płynący ze słów uczestników motywuje do dalszych działań na rzecz seniorów w naszej gminie. 

Oficjalne zakończenie i podsumowanie projektu odbędzie się 4 czerwca 2013 w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie Seniorzy przedstawią dotychczasowe osiągnięcia (tańce z zajęć z choreoterapii, prezentacja widowiska, wiersze, piosenki, skecze), a przedsięwzięciu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć z realizacji projektu.

 

 

Tekst: Aneta Hołuj

Źródło i fot. LGD Lepsze Jutro