26 maja 2024

„Gorąco” na granicy

Tylko podczas jednej nocy funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do czterech prób przemytu wyrobów akcyzowych przez rzekę graniczną Bug.

Bilans nocy z 29 na 30 kwietnia br.  na granicy zielonej z Ukrainą to: czterech wylegitymowanych w rejonie granicy państwa obywateli RP, którzy przygotowywali się do przemytu, czterech zatrzymanych obywateli Ukrainy, dwa zabezpieczone samochody oraz oczywiście zatrzymane papierosy bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 450 tys. zł.

Do przemytu papierosów z Ukrainy do Polski, nie dopuścili funkcjonariusze NOSG z Placówek we Włodawie, Dorohusku oraz Skryhiczynie.

Rzeka graniczna Bug, tworzy naturalną granicę pomiędzy Polską a Ukrainą i Białorusią, na terenie służbowej odpowiedzialności Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak się okazuje naturalna przeszkoda, jaką jest woda nie stanowi problemu w przerzucie towarów akcyzowych dla zorganizowanych grup przemytniczych.

Scenariusz przemytu papierosów przez rzekę zazwyczaj wygląda podobnie. Gdy papierosy znajdą się już nad ukraińskim brzegiem rzeki, zazwyczaj są spakowane w pakunki po pięćdziesiąt kartonów każdy i owinięte w czarną folię, która chroni je przed zamoczeniem. Przez wodę sam ładunek transportowany jest przy użyciu łodzi pontonowych a następnie gdy znajdzie się już na terytorium RP – zostaje ukryty na brzegu, gdzie czeka na odbiorcę lub od razu sprawnie przeładowywany jest do samochodu i odwożony w głąb kraju.

Od początku roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do przemytu wyrobów akcyzowych o wartości ponad 9 mln zł.


Info i fot. NOSG