Granica: Przemyt lekarstw

Próbę przemytu lekarstw o wartości około 6 tys. zł udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej.

Reklamy


Do zdarzenia doszło nocy ze środy na czwartek (18/19.03). Celnicy natrafili na lekarstwa kontrolując autobus na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Bagaż, w którym funkcjonariusze znaleźli ponad 11 tys. różnego rodzaju tabletek, należał do 60-letniego kierowcy.

60-latek wyjaśnił, że tabletki otrzymał od znajomego, lwowskiego taksówkarza. Ten miał zapewniać, że ich przewóz przez granicę jest całkowicie legalny. Towar miał trafić do Warszawy, a za transport lekarstw mężczyzna miał otrzymać 200 zł.

W związku z nielegalnym przewozem lekarstw kierowca autokaru usłyszał zarzut popełnienia wykroczenia skarbowego. Mężczyzna stracił nie tylko towar wart około 6 tys. zł, ale też 2 tys. zł, które funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet grożącej mu kary grzywny.

Postępowanie w sprawie prowadzi zamojski urząd celny.


***


Służba Celna przypomina, że podróżni mogą przewozić przez granicę lekarstwa wyłącznie na własne potrzeby. Maksymalna ilość to pięć najmniejszych opakowań leku. Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych, w tym również narkotyków uśmierzających ból.