Każdy, kto ma odłożoną choćby jedną składkę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce „Informację o stanie konta ubezpieczonego”. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wartość odłożonych składek i prognozę emerytury.
ZUS rozpoczął wysyłkę prawie około 20,5 mln pism z „Informacją o stanie konta ubezpieczonego”. Około 2,5 mln z nich dotrze do klientów przez internet. Osoby zarejestrowane w Platformie Usług Elektronicznych ZUS będą mogły zobaczyć „Informację” na swoim profilu w PUE. Pozostali klienci dostaną list tradycyjną pocztą. Wysyłka odbywa się w kilku turach, a ostatnie dokumenty mają dotrzeć do adresatów najpóźniej z końcem sierpnia. W województwie lubelskim „Informacja o stanie konta” trafi do około miliona osób. – Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Co znajdziesz w liście od ZUS?
Informacja opisuje stan konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 roku. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która na koncie w ZUS ma zapisaną co najmniej jedną składkę. Dokument przedstawia sumę zwaloryzowanych składek oraz kwotę kapitału początkowego. (Kapitał początkowy to kwota odtworzonych składek za okres sprzed 1999 roku). Te kwoty uwzględniają waloryzację środków za ubiegły rok, która podwyższyła stan kont o 9,2 proc. Dokument zawiera również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Informacja wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego.
Ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku mieli co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury w kilku wariantach. Jeden pokazuje co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować. Drugi wariant prognozuje, jakiej kwoty mógłby się spodziewać, pracując do ukończenia wieku emerytalnego i dalej odprowadzając składki – średnio w takiej wysokości jak dotychczas. Warto więc pamiętać, że te wyliczenia to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.
(ZUS)