21 czerwca 2024

Kolejne powołanie ochotników w szeregi 2 LBOT

W sobotę, 12 grudnia br. szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT zasiliło 102 nowych ochotników. Podczas weekendu dopełnią formalności, odbędą szkolenia stanowiskowe oraz egzamin sprawnościowy. Zasadnicze szkolenie podstawowe będą kontynuować w styczniu 2021 r. w ramach „Ferii Z WOT”.

Reklamy

12 grudnia br. łącznie 102 ochotników z województwa lubelskiego stawiło się w zamojskim, 25 batalionie lekkiej piechoty. Wśród nich jest 48 ochotników na szkolenie podstawowe oraz 54 żołnierzy rezerwy na szkolenie wyrównawcze. W związku z pandemią wszyscy rekruci zostali poddani testom na obecność wirusa covid-19.

Ostatnie w tym roku wcielenia ochotników są nieco nietypowe. Szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej zostało podzielone na dwie części (2 + 14 dni). W dniach 12-13 grudnia br. ochotnicy zostaną powołani, przejdą etap ewidencyjny, odbędą szkolenia stanowiskowe, odbiorą przydziały broni i wyposażenia oraz zostaną poddani testom sprawnościowym. Zasadnicza część szkolenia zakończona przysięgą, odbędzie się w terminie 4-17 stycznia 2021, a więc podczas ferii zimowych.

Reklamy

 

„Ferie z WOT” w nowym terminie

Jak potwierdzają statystyki, służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób młodych. Aż 33% lubelskich Terytorialsów to osoby w wieku 18-25 lat, z czego ok. 77% to studenci i pełnoletni uczniowie.

Reklamy

Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu, Dowództwo 2 Lubelskiej Brygady OT już od kilku lat przygotowuje specjalną ofertę szkoleniową dla uczniów, nauczycieli oraz studentów, którzy letnią i zimową przerwę w nauce chcą wykorzystać na rozpoczęcie swojej przygody z wojskiem. Podobnie będzie w przyszłym roku. 2 LBOT dostosowała już termin szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” do nowego terminu ferii zimowych. Szkolenie odbędzie się w nowym systemie (2 + 14 dni). Ochotnicy powołani w grudniu tj. 12 i 29 grudnia br., zasadniczą część szkolenia odbędą w styczniu 2021 r.

Osoby, które jeszcze przed wejściem w życie rozporządzania otrzymały karty powołania zostały już poinformowane przez WKU o zmianach, zaś osoby, które składają do WKU wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej informowane są na bieżąco o nowych terminach szkoleń.

­

Jak zostać jednym z Terytorialsów?

Aby wstąpić w szeregi lubelskich Terytorialsów należy złożyć wniosek o powołanie do służby, można to zrobić na cztery sposoby:

1) bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień;

2) za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl;

3) za pośrednictwem ePUAP;

4) u rekrutera 2 LBOT – są to żołnierze ochotnicy, którzy pomogą w procesie rekrutacji.

Kontakty można znaleźć na stronie internetowej 2 LBOT:

https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

­

(2LBOT)