Kolejne przemycane przedmioty kolekcjonerskie trafiły do muzeum – ZDJĘCIA

Kilkadziesiąt medali i odznaczeń oraz bagnet do karabinu z czasów II wojny światowej przekazał Lubelski Urząd Celno-Skarbowy dla Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Reklamy

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie otrzymało od lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej niemiecki bagnet do karabinu Mauser z 1941 r. oraz 28 okolicznościowych medali i odznaczeń z czasów ZSRR. Wśród przekazanych medali są m.in.: „Medal za Bojowe Zasługi”, „Medal za Odwagę”, „Medal za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941 – 1945”, „Medal za Zwycięstwo nad Japonią” czy „Order Matki Bohatera”.

Muzealia zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na granicy z Ukrainą w Dorohusku. Przemycał je obywatel Polski. Zgodnie z przepisami mężczyzna miał obowiązek zgłosić przewożone obiekty przy kontroli granicznej, ale tego nie uczynił. Medale, odznaczenia oraz bagnet ukrył w swoim bagażu.

Reklamy

Zgodnie z oceną Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, przekazane obiekty – biorąc pod uwagę czas ich powstania i wartość artystyczną – nie posiadają cech zabytków. Mają natomiast wartość kolekcjonerską. Chęć pozyskania ich do swoich zbiorów zgłosiło do lubelskiej KAS Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.

W przekazaniu obiektów uczestniczyła Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej i funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.


(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)


Zobacz też:

Łabędź przymarzł do tafli lodu – pomógł policjant

Łabędź przymarzł do tafli lodu – pomógł policjant

LubieHrubie na Twitterze