23 grudnia 2024

Kolejni specjaliści od przemytu: Klara, Graf, Mezzo i Mort

Pod koniec 2015 roku w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej służbę rozpoczęli nowi, zwalczający przemyt, psi pomocnicy. Klara, Graf, Mezzo i Mort już mogą pochwalić się sporymi sukcesami.

Reklamy


Czarny labrador Graf zdążył już zaprzyjaźnić się z załogą komórki zwalczania przestępczości w Hrebennem. Po ukończeniu we wrześniu 2015 r. szkolenia w Kamionie, gdzie znajduje się ośrodek Służby Celnej, roczny wówczas pies rozpoczął służbę w bialskiej izbie celnej. Tylko w ciągu trzech miesięcy Graf ujawnił ponad 15 tys. paczek papierosów.

Z kolei pierwszego grudnia 2015 r. do bialskiej izby celnej trafili bracia rasy chesapeake bay retriever: Mezzo i Mort. Te z natury przyjacielskie, inteligentne, posłuszne, czujne i energiczne psy pełnią służbę w komórce zwalczania przestępczości w Terespolu. Podobnie jak pozostałe czworonogi również one ukończyły z najwyższą notą szkolenie w Kamionie. W ciągu półtora miesiąca „czesapiki” wywąchały na przejściach granicznych w Terespolu i Koroszczynie blisko 12 tys. paczek papierosów.

Reklamy

Kolejny z czworonogów – czternastomiesięczna Klara –  pracuje na co dzień z funkcjonariuszami komórki zwalczania przestępczości z Zamościa. Labrador pobiera nauki nie tylko od swojego opiekuna, ale też od „kolegi” po fachu Angela, z którym jeździ na wspólne akcje. Choć kariera Klary w Służbie Celnej rozpoczęła się w połowie grudnia ubiegłego roku, pies ma już na swoim koncie udaremnienie przemytu ponad 7,5 tys. paczek papierosów.

W styczniu tego roku na specjalistyczny kurs wyjedzie najmłodsza z całej czwórki Czika – owczarek belgijski malinois. To jedna z ulubionych psich ras w policji, wojsku i oddziałach antyterrorystycznych. Owczarki belgijskie są oddane, pracowite, odważne i nieustępliwe. Po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu końcowego Czika zmierzy się z przemytem na przejściu granicznym w Dorohusku.

Reklamy


***


Przygotowanie psa do pracy w Służbie Celnej jest procesem długotrwałym. By czworonóg skutecznie mógł wykonywać powierzone mu zadania potrzebne są liczne szkolenia, którym jest on poddawany przez cały okres trwania służby. Przynajmniej dwa razy w roku pies wspólnie ze swoim przewodnikiem oceniany jest przez koordynatora. Sprawdzian obejmuje ćwiczenia praktyczne oraz część teoretyczną, która dotyczy przewodnika. Zajęcia odbywają się zazwyczaj na przejściach granicznych, gdzie psy obwąchują pojazdy oraz bagaże podróżnych. Test umiejętności psa służbowego obejmuje również sprawdzanie jego posłuszeństwa – warowania, siedzenia w miejscu czy chodzenia przy nodze przewodnika.

Każdy z celnych czworonogów ma jednego opiekuna, który jest odpowiedzialny za prawidłowe warunki rozwoju oraz szkolenie podopiecznego. I tak naprawdę w dużej mierze to od przewodnika zależą umiejętności i wyniki psa.



źródło i fot. SCRP