29 lutego 2024

Kolejnych 5 osób zatrzymanych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Pięciu mieszkańców Zamościa w wieku 24-51 lat zatrzymali kryminalni z KWP w Lublinie ds. zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem i obrotem papierosami bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Reklamy

 

Do zatrzymania doszło na przejściu drogowym z Ukrainą w miejscowości Hrebenne. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie mieli informację, że przejście będą  przekraczać mężczyźni próbujący  przemycić papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Kryminalnych z KWP wsparli funkcjonariusze Straży Granicznej Mundurowi „przeczesali” skrupulatnie opla omegę, którym podróżowało dwóch  mieszkańców Zamościa w wieku 24 i 51 lat. Podejrzenia  okazały się uzasadnione. Pochodzące z przemytu paczki papierosów ukryte były w różnych elementach karoserii pojazdu: w podwoziu, w poszyciu dachu i drzwi, czy w miejscu na poduszkę powietrzną. Bezakcyzowy towar posiadał też przy sobie 51-letni pasażer opla. Papierosy mężczyzna  miał ukryte nawet w bieliźnie. Jeszcze tego samego dnia kolejna grupa policjantów z KWP w Lublinie weszła do kilku mieszkań na terenie Zamościa. Zatrzymani zostali trzej  mężczyźni w wieku 25, 26 i 29 lat.

Reklamy

Zatrzymanie mieszkańców Zamościa  to efekt śledztwa prowadzonego przez prokuraturę Okręgową w Zamościu dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem i obrotem papierosami bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło na początku maja b.r. Wówczas kilkanaście grup realizacyjnych z KWP w Lublinie niemalże jednocześnie weszło do mieszkań w Tomaszowie Lubelskim, Zamościu i okolicach miasta.  Zatrzymano 8 mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat.  Policjanci zabezpieczyli około 2000 paczek papierosów oraz gotówkę w kwocie około 10 tys. zł. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. Wobec podejrzanych zastosowano środki wolnościowe.

Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder trwał od ponad roku. Część z zatrzymanych zajmowała się skupowaniem bezakcyzowego towaru przy granicy Polski z Ukrainą, cześć zajmowała się handlem na targowiskach. Część z podejrzanych wcześniej wchodziła już w konflikt z prawem. Na swoim koncie mają m.in. przestępstwa karno –skarbowe, rozbój, naruszenia przepisów ustawy o imprezach masowych oraz naruszenie zakazów sądowych. Wśród  podejrzanych, sześciu mężczyzn w wieku od 20 do 35 lat to pseudokibice zamojskiej drużyny piłki nożnej.

Jak wynika ze wstępnych wyliczeń, straty na szkodę Skarbu Państwa szacowane są obecnie na kwotę około 800 tys. złotych. Zatrzymani wczoraj mężczyźni wczoraj zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu i usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci zakazów opuszczania kraju, dozoru Policji oraz zakazu zbliżania się do granicy RP na odległość mniejszą niż 40 kilometrów.

 

źródło, wideo, fot. KMP Zamość