21 grudnia 2024

Komunikat w związku z pierwszym czytaniem projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

Kiedy 1 maja 2004 r. Polska weszła do Unii Europejskiej za kulisami tego historycznego, wręcz epokowego wydarzenia, rozegrał się dramat wielu funkcjonariuszy celnych rzetelnie wykonujących swoje zadania.

Reklamy


W sposób nieznany w żadnym cywilizowanym świecie państwo zmusiło tysiące funkcjonariuszy celnych do zwolnienia lub do barbarzyńskiej alokacji setki kilometrów od domu – beż żadnego wsparcia, bez zapewnienia mieszkań czy godnych warunków życia, bez zapewnienia jakiejkolwiek opieki dla ich Rodzin. Z dnia na dzień musieli stawić się w nowym miejscu służby. Pozostawili rodziny. Pierwsze dni, a nawet tygodnie ich mieszkaniem była hala odpraw czy samochód. Nikt nigdy nie pochylił się nad losem tych funkcjonariuszy. Nikt nie policzył, ilu z Nich odeszło ze Służby, ile małżeństw się rozpadło, ilu z Nich popełniło samobójstwo nie radząc sobie z rozłąką w obcym sobie otoczeniu.      

            Od tego czasu minęło kilkanaście lat. S.C. została dostosowana do potrzeb przedsiębiorców, zinformatyzowana, podniosła standardy obsługi. Jest bardzo wysoko oceniana przez przedsiębiorców, instytucje międzynarodowe – Bank Światowy, Komisję Europejską, OLAF. Chroni granicę UE o największym natężeniu ruchu, obsługuje trzecią część budżetu, dba o bezpieczeństwo obywateli i zasady zdrowej konkurencji. Służba ta stoi na straży obszaru celnego Unii Europejskiej, zwalcza przemyt  papierosów, alkoholu, broni, amunicji, materiałów niebezpiecznych, narkotyków, chroni przez przywozem towarów groźnych dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt (zabawek z rakotwórczymi substancjami), produktów podrabianych, odpadów, zwalcza oszustwa akcyzowe i hazard, etc. Od lat zajmuje najwięcej papierosów wśród służb celnych w UE. W Polsce ponad 60% zajętych papierosów to efekt działań celników. Ponadto pobiera i obsługuje 1/3 budżetu Polski oraz cła do budżetu UE. W sytuacji rosnącego zagrożenia międzynarodowego jeszcze bardziej wzrasta znaczenie tych zadań dla bezpieczeństwa Polski.

Reklamy

Fałszywym założeniem jest, że Służba Celna. jest odpowiedzialna za lukę w VAT, Minister Finansów uzasadnia jej likwidację. Natomiast ani VAT krajowy ani wewnątrzwspólnotowy nie jest zadaniem celników. Złożony w Sejmie projekt ustawy o KAS przewiduje wchłonięcie funkcjonariuszy celnych w struktury skarbowe i likwidację wszystkich jednostek celnych, ucywilnienie lub pozbawienie zatrudnienia tysięcy funkcjonariuszy celnych. To znacznie osłabi skuteczność wykonywania zadań celnych i pogorszy poziom obsługi. Większy przemyt i szara strefa to mniejsza konkurencyjność legalnych firm i lepsze warunki dla oszustów. KAS to kolejne przerzucenie kosztów reform na funkcjonariuszy celnych.

            W imieniu funkcjonariuszy celnych zwracam się do wszystkich szanownych czytelników tej informacji – wysłuchajcie nas, wysłuchajcie argumentów. My nie walczymy o przywileje. Od lat funkcjonariusze nie mogą doprosić się narzędzi, aby skuteczniej zwalczać przestępczość i zwiększyć wpływy, a także spowodować wzrost stopy życiowej wszystkich Polaków. Wzmocniona Służba Celna lepiej zadba o bezpieczeństwo obywateli i może pozyskać dodatkowe wpływy do budżetu i to nie z kieszeni polskich podatników, ale od przemytników i oszustów, którzy przez lata byli bezkarni. Wiele dotychczasowych reform służyło grupom interesów. Niech tym razem stanie się inaczej. Niech ta reforma przysłuży obywatelom. Załączamy argumenty za utrzymaniem odrębności Służby Celnej zawarte w piśmie do Klubów Parlamentarnych. Uważamy, że KAS stanowi zagrożenie dla interesu publicznego, pogorszy warunki działania uczciwych przedsiębiorców, nie stanowi natomiast zagrożenia dla oszustów. Potwierdza to chociażby brak sprzeciwu wobec tej reformy, także środowisk medialnych, krytycznych wobec reform PiS. Brak jest racjonalnego uzasadnienia likwidacji S.C.

Reklamy

           

Zał. Stanowisko do Klubów Parlamentarnych


Sławomir Siwy

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL