18 lipca 2024

Kontrabanda była schowana w kukurydzy

Pięć tysięcy paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej w ładunku kukurydzy. Do zdarzenia doszło w weekend na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie, podczas rutynowej kontroli transportów kolejowych.

Reklamy

Blisko 60 wagonów z kukurydzą (tzw. ziarnowozy) jechało z Ukrainy do Polski. W trakcie kontroli przeprowadzanej na przejściu granicznym w Hrubieszowie funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że pod ziarnem kukurydzy mogą być ukryte papierosy. W trakcie rewizji składu w jednym z wagonów, pod tonami ziarna, znaleźli papierosy z mołdawskimi znakami akcyzy. Sprawców przemytu na razie nie ustalono.

Służba Celna szacuje rynkową wartość papierosów na 40 tysięcy złotych. Gdyby papierosy zostały sprzedane na polskim rynku straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby około 75 tysięcy złotych.

Reklamy

W ramach programu modernizacji polskiej Służby Celnej w bieżącym roku przejście graniczne w Hrubieszowie wyposażone zostanie w specjalistyczne urządzenie rentgenowskie do prześwietlania pociągów towarowych. Będzie to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu w Europie.

W 2010 r. Służba Celna w całym kraju udaremniła przemyt ponad 28 mln paczek papierosów.

Reklamy

Info i foto:
SCRP