Główne zalety bycia żołnierzem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to szerokie możliwości kształcenia, szkolenia i bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo w regionie, ale nie tylko…
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie trwania konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych czy katastrof. Dlatego tak ważne jest zgromadzenie i wyszkolenie takiego potencjału ludzkiego, który będzie realnym wsparciem dla mieszkańców powiatów i gmin w sytuacjach zagrożeń, również niemilitarnych.
Kandydaci do służby w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej powinni wykazać chęć wsparcia swego regionu, wzmocnienia jego bezpieczeństwa i wartości patriotycznych oraz zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Bycie żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej może być wielką pasją, powinnością, przygodą życia i realizacją niespełnionych marzeń o wojsku, czy też początkiem nowej kariery zawodowej, a dodatkowo jest źródłem wielu profitów.
Poza korzyściami w wymiarze praktycznym takimi jak nabycie nowych umiejętności poprzez szkolenie programowe i możliwość bezpłatnego uczestnictwa w licznych kursach (KPP, uprawniających do obsługi maszyn inżynieryjnych, prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, doskonalących technikę jazdy, kierowników strzelań, technik wspinaczkowych, sterników motoro-wodnych, językowych i wielu innych.) równie ważny jest aspekt finansowy. Za gotowość i jedno w miesiącu, dwudniowe, obowiązkowe (realizowane w weekend) szkolenie, żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej otrzymuje wynagrodzenie w wysokości min. 715 zł/mc (uposażenie zależne jest od stopnia wojskowego). Za każdy dzień dodatkowego, dobrowolnego powołania, w czasie niekolidującym z obowiązkami zawodowymi czy rodzinnymi wypłacane jest uposażenie w kwocie min. 129,96 zł.
St. szer. Bartosz żołnierz 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, tak jak inni uczniowie i studenci będący żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej nie ukrywają, że taki dodatkowy zastrzyk gotówki ma dla nich duże znaczenie:
„Wstąpiłem do WOT 4 lata temu kiedy tylko ukończyłem 18 lat, jeszcze w trakcie nauki w liceum. O służbie zdecydowała moja pasja, którą zawsze były służby mundurowe i chęć pracy na rzecz Ojczyzny. Nigdy nie miałem problemów z pogodzeniem nauki i służby w WOT, ani w liceum, ani teraz na dziennych studiach. Zdobyłem wiele umiejętności i uprawnień, które wykorzystuję w życiu codziennym, a wypłacany żołd pozwolił mi na realizację wielu moich pasji związanych m.in. z podróżowaniem. Dla mnie jest to idealne rozwiązanie, robię to co kocham, szkolę się, pomagam innym nie rezygnując ze studenckiego życia a przy okazji mam środki na własne wydatki. Na pewno do końca studiów będę żołnierzem TSW, później chciałbym zostać żołnierzem zawodowym.
Ponadto żołnierzom pełniącym Terytorialną Służbę Wojskową przysługuje 78% ulgi na przejazdy środkami komunikacji publicznej, zwrot kosztów dojazdu do jednostki wojskowej na ćwiczenia oraz rekompensata utraconego wynagrodzenia. Po roku służby w Wojskach Obrony Terytorialnej i spełnieniu wymagań kwalifikacyjnych przysługuje im pierwszeństwo przy ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.
Osoby, które nigdy nie były w wojsku, a które chciałyby zdobyć wojskowe przeszkolenie, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych, jakie jeszcze w tym roku przygotowali lubelscy terytorialsi. Odbędą się one w następujących terminach: 19.08-03.09, 16.09-01.10, 14-29.10, 25.11.-10.12 oraz 17-8.12 (kontynuacja podczas ferii zimowych w 2023 r.).
Więcej informacji na temat służby w WOT oraz naboru można uzyskać kontaktując się z rekruterem poprzez stronę internetową www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, odwiedzając Wojskowe Centra Rekrutacji lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię rekrutacyjną WOT pod numerem: 800-696-077. Z myślą o kandydatach działa również strona internetowa poświęcona rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl
(info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK)
Zobacz też:
Pomysł na wakacje – szkolenie wojskowe z terytorialsami [ZDJĘCIA]
Pomysł na wakacje – szkolenie wojskowe z terytorialsami [ZDJĘCIA]