KWP: Sprawcy ataków antysemickich zatrzymani

Policjanci ze specjalnej grupy Wydziału Kryminalnego zatrzymali 5-ciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności na tle przynależności rasowej, a także do nawoływania do popełnienia przestępstwa. Trzech sprawców wpadło na gorącym uczynku rozwieszania plakatów o treści antysemickiej.

Reklamy

Do zatrzymania trzech podejrzanych doszło wczoraj tuż po północy. Policjanci ze specjalnej grupy z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie namierzyli trzech mężczyzn, którzy przy ul. Doświadczalnej w Lublinie zamieścili w gablotach na przystankach autobusowych plakaty z napisami o treści „Syjoniści won z Lublina” i „Nasze ulice! Nasze kamienice!” . Wewnątrz plakatu o formacie A4 zamieszczono zdjęcia 10 osób. W czasie zatrzymania policjanci zabezpieczyli w samochodzie, którym poruszali się mężczyźni 14 kolejnych plakatów wraz z listą miejsc do ich zamieszczenia. Zatrzymani w wieku 34-35 lat są mieszkańcami Lublina. Nad ranem doszło do kolejnych zatrzymań. Policjanci zatrzymali 50-letniego Krzysztofa K. z Lublina oraz 29-letniego Rafała I. z powiatu kraśnickiego.
 
Jednocześnie w ramach pomocy prawnej policjanci z Łodzi zatrzymali 34-letniego właściciela firmy, który na potrzeby grupy drukował banery o treści antysemickiej. Zabezpieczono sprzęt komputerowy.
        
Jednocześnie w ich miejscach zamieszkania i pracy dokonano wielu czynności procesowych. Zabezpieczono wiele przedmiotów świadczących o ich przestępczej działalności. Są to m.in. komputery drukarki, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, materiały propagandowe o treści faszystowskiej i inne przedmioty.
        
Z ustaleń wspólnych prowadzonych w śledztwie z prokuraturą Okręgową w Lublinie wynika, że sprawcy działali od grudnia 2010 roku do chwili zatrzymania. W tym czasie zamieszczali wielokrotnie plakaty m.in. o treści antysemickiej i innej. Zarzuca się im nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności na tle przynależności rasowej, a także do nawoływania do popełnienia przestępstwa. Wszystkich tych przestępstw dokonywali według ścisłego podziału ról. Część z nich zajmowała się ogólnym projektem działań, inni grafiką, a jeszcze inni drukowaniem i kolportażem. Dlatego też zatrzymani usłyszą zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej.
        
Grozi im kara pozbawienia wolności do 7,5 roku.
 
Wczoraj i dzisiaj zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty z art. 255, 256 i 257 oraz 258 kk. Wobec kilku a zatrzymanych planowane są wystąpienia o zastosowanie najsurowszych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.
 
 
 
źródło: KWP Lublin (JW)