23 maja 2024

Leki z przemytu

Hrebenne: Funkcjonariusze celno-skarbowi przechwycili ponad 8 tys. tabletek na potencję. Nielegalne farmaceutyki przemycał obywatel Ukrainy.

 

W środę (22.03.) funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem skontrolowali mercedesa, którym podróżował 36-letni obywatel Ukrainy. W aucie znaleźli nie tylko znaczną nadwyżkę papierosów – 360 paczek, ale też hurtowe ilości farmaceutyków. Mężczyzna poupychał w siedzeniach i bokach bagażnika aż 8648 szt. różnych tabletek i saszetek. Były to głównie leki wzmagające potencję.

Obywatel Ukrainy przyznał się do przemytu, skorzystał jednak z prawa do odmowy składania wyjaśnień. W związku z popełnionym przestępstwem funkcjonariusze celno-skarbowi wszczęli przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Na poczet przyszłej kary grzywny zabezpieczyli 500 zł.

Mężczyźnie grozi też odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, regulującej zasady przywozu lekarstw na terytorium Polski. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tym zakresie mundurowi już powiadomili Policję w Tomaszowie Lubelskim. Do policjantów trafił też zatrzymany na granicy towar, który będzie stanowił dowód w prowadzonym przez nich postępowaniu.

Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne podróżny ma prawo przewozić pięć najmniejszych opakowań leku na własne potrzeby. Za naruszenie przepisów ustawa przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

                               

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

fot. Służba Celno-Skarbowa