Autostopbył popularnym sposobem na podróżowanie. Śpiewano o nim piosenki i kręcono filmy. Potem nastąpił zmierzch wędrówek z książeczką autostopowicza. Jednak coś się zmieniło i po latach popularność autostopu wróciła w literaturze podróżniczej. Zapraszamy na literacką wyprawę pod znakiem autostopu.
„Literacki autostop” Zamość 2016
Czwartek, 22 września, godz. 15.15 I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu, ul. Akademicka 8
Promocja książki „Ze strachem w cztery oczy”
Spotkaniez autorkami zbioru opowiadań grozy:
Julią Diadią – Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sitnie
Klaudią Kowalską – III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu
Agatą Klimczuk – Katolicki Uniwersytet Lubelski
Agnieszką Kopciewską- I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu
Ilustracje do książki wykonała Wiola Szykuła.
Organizatorem spotkania jest Biblioteka i Klub Żywego Słowa I LO w Zamościu
Piątek, 23 września, godz. 17.00 Księgarnia/Kawiarnia Szkoła Życia, ul. Bazyliańska 3
Spotkanie autorskie Michała Książka
Michał Książek – reporter, poeta, kulturoznawca, ornitolog, przewodnik syberyjski.
W 2013 roku ukazała się jego debiutancka książka reporterska „Jakuck. Słownik miejsca”, a w 2014 debiutancki tom wierszy „Nauka o ptakach”, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” w kategorii „debiut roku”.
Jego najnowsza książka „Droga 816” (zwana Nadbużanką) – opowieść o wędrówce wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej – została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia 2016.
Sobota,24 września
godz. 10.00 Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13
Warsztaty literackie z Michałem Książkiem.
Zajęcia są otwarte dla osób piszących wiersze lub prozę. Autorzy przynoszą dwa wybrane teksty zapisane na pendriwie lub powielone w kilku egzemplarzach. Udział w warsztatach jest nieodpłatny. Zgłoszenia – do 22 września – przyjmuje Zamojski Dom Kultury, tel. 84 6392021 lub 84 6392022.
godz. 14.00 – 19.00 Rynek Wodny na Zamojskiej Starówce
Literacki autostop – Projekt Młodzi Lubią Kulturę– zabawy dla dzieci.
godz. 14 – 17
Zajęcia animacyjne, „Bajkowe warsztaty lalkowe”, strefa czytanek i opowieści , tematyczne gry planszowe, wierszolandia – gdzie dzieci będą mogły czytać wierszeprzez mikrofon.
godz. 16.00
Spotkanie z bajkopisarzem Zbigniewem Dmitrocą. Poeta będzie uczył pisania limeryków.
Zbigniew Dmitroca jest poetą, bajkopisarzem, tłumaczem i dramaturgiem. Napisał wiele ciekawych książek dla dzieci. Bywa aktorem we własnym „Teatrzyku jak się patrzy”, w Radiu Lublin współtworzył audycję dla dzieci „Jasiek”.
godz.17.00 Rynek Wodny
Plenerowy Turniej Literacki „Pod grającym drzewem” wraz z koncertem w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu
Zapraszamy autorów do odczytania własnych tekstów poetyckich lub prozatorskich (w czasie do 4 minut). Prezentacje oceniane będą przez publiczność głosującą na wybrany utwór. Zwycięzcy otrzymają nagrody.
Instalacja „Grające drzewo” polega na umieszczeniu na jednym z drzew Rynku Wodnego strojonych dzwonków wietrznychshanti, stosowanych w muzykoterapii. „Grające drzewo” nawiązuje do projektu amerykańskich muzyków, którzy nadali piękne brzmienie nowoorleańskiemu drzewu, systematycznie doczepiając do jego konarów kolejne instrumenty o skali odpowiedniej skali muzycznej.
Pomysł projektu – grupa literackich autostopowiczów – Damian Brzuś, Kacper Kitka, Agata Klimczuk, Agnieszka Kopciewska, Ewa Ziętek i (dołączyła) Ada Sagan.
Organizatorzy: ZDK, Stacja Kreatywna Piąta, Młodzi Lubią Kulturę
Partnerzy
I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, Księgarnia/Kawiarnia Szkoła Życia, Biblioteka Pedagogiczna, Osiedlowy dom Kultury „Okrąglak”, Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne „Czerwony Smok”, Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu
Patronat medialny: „Nowy Kurier Zamojski”, „Kronika Tygodnia”, „Tygodnik Zamojski”, „ Życie Zamościa”, Zamość onLine,
Literacki autostop – Dofinansowano ze środków miasta Zamość. Wydarzenie w ramach programu Stacja Kreatywna Piąta „SOS dla młodzieżowych inicjatyw”
Literacki autostop – Projekt Młodzi Lubią Kulturę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016 – 2018