26 kwietnia 2024

Lubelska KAS przekazała już ponad 7,6 tys. litrów alkoholu na walkę z pandemią. Trafił również do hrubieszowskiego szpitala

7 maja lubelska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała kolejną partię alkoholu pochodzącego z przestępstw, który zostanie wykorzystany do przygotowania preparatów do dezynfekcji.

 

7 maja 2020 r. do czterech jednostek medycznych w województwie lubelskim trafiło prawie 3 tys. litrów wysokoprocentowego alkoholu, o mocy 85 – 92%. Za zgodą stacji sanitarno – epidemiologicznej, lubelska Służba Celno – Skarbowa przekazała go do:

–     Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie – 1420 litrów,

–     Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim – 700 litrów,

–     Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie – 423 litry,

–     Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie – 375 litrów.

 

Przekazywany alkohol wcześniej został zatrzymany przez funkcjonariuszy celno – skarbowych podczas działań kontrolnych. Funkcjonariusze zabezpieczyli go m.in. na prywatnych posesjach, na bazarach, na przejściach granicznych oraz w dostawczym busie zatrzymanym do kontroli na drodze.

Alkohol nie nadaje się do spożycia, ale skutecznie sprawdza się jako środek do dezynfekcji powierzchni, pomieszczeń czy też pojazdów wymagających odkażania.

Od kwietnia br., w ramach walki z pandemią, lubelska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała na cele dezynfekcji już ponad 7,6 tys. litrów spirytusu szesnastu różnym podmiotom w województwie. Trafiał on głównie do szpitali, zakładów opieki zdrowotnej oraz stacji sanitarno – epidemiologicznych, m.in. w Lublinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Parczewie, Łukowie i Hrubieszowie.

Poza placówkami medycznymi, alkohol od lubelskiej Służby Celno – Skarbowej otrzymywały także inne służby mundurowe,czynnie zaangażowane w walkę z pandemią, w tym policja, żandarmeria wojskowa oraz Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. W najbliższym czasie do kolejnych placówek trafi kolejne 9 tys. litrów alkoholu.

W walkę z epidemią lubelska Krajowa Administracja Skarbowa angażuje się na wielu płaszczyznach – chroni strategiczny odcinek granicy Unii Europejskiej, dba o to, by do odbiorców na czas docierały odprawiane na granicy towary, w czasie wolnym od pracy szyje maseczki, priorytetowo odprawia docierające do Polski środki ochrony indywidualnej, a obecnie ma również możliwość przekazywania zatrzymanego alkoholu bez polskich znaków akcyzy.

 

info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

 


 

Zobacz też:

REGION – Lubelska KAS pomaga w walce z koronawirusem

REGION – Priorytetowa odprawa maseczek z Chin