Wczoraj na terenie naszego województwa doszło do dwóch utonięć. W miejscowości Jadwisin w zbiorniku wodnym po byłej kopalni piachu utoną 17-letni mieszkaniec gminy Jabłonna. Do drugiego tragicznego zdarzenia doszło w Okunince nad jeziorem Białym. Tam podczas kąpieli utopił się 51-latek. Badanie zawartości alkoholu wykazało, że był pod jego znacznym działaniem (4,8 promila alkoholu). Jest to 20 ofiara wody w tym roku na terenie województwa lubelskiego.
Wczoraj, ok. godz. 16.40 oficer dyżurny świdnickiej komendy policji został zaalarmowany o tragicznym w skutkach nieszczęśliwym zdarzeniu w miejscowości Jadwisin. Natychmiast we wskazane miejsce został skierowany najbliższy patrol funkcjonariuszy, którzy ustalili, ze w zbiorniku wodnym, na terenie byłej kopalni piachu topił się 17-letni młodzieniec, mieszkaniec gm. Jabłonna.
Niestety pomimo interwencji czterech zastępów strażaków i załogi karetki pogotowia ratunkowego mężczyznę nie zdołano uratować. Jak wynikało z relacji świadków, 17-latek poszedł się schłodzić i w pewnym momencie zaczął się topić, po czym zniknął pod taflą wody. Przeszukując dno zbiornika, nurkowie wyłowili ciało mężczyzny.
Do kolejnego tragicznego zdarzenia nad wodą doszło wczoraj po południu nad jeziorem Białym. Włodawscy policjanci zostali powiadomieni o prawdopodobnym utonięciu mężczyzny w Okunince.
Z uzyskanych informacji wynikało, że 51-letni mieszkaniec Krasnegostawu podczas nurkowania i pływania w jeziorze znikł z pola widzenia swoich bliskich – po chwili z wody wydobył go ratownik WOPR, który wraz z wypoczywającym w Okunince lekarzem prowadził akcję reanimacyjną do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Mężczyzna pomimo prowadzonej akcji i licznych czynności mających uratować jego życie zmarł we włodawskim szpitalu. Badanie zawartości alkoholu wykazało, że był pod jego znacznym działaniem (4,8 g/l).
Pamiętajmy:
1.Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Nie skaczmy „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
6. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
źródło i fot. KWP Lublin