22 grudnia 2024

Lubelskie: Tyszowce, Goci i Grody Czerwieńskie

Tyszowce, znane w historii jako miejsce zawiązania w 1655 roku przez polską szlachtę konfederacji przeciwko Szwedom, sięgają dziś po znacznie bardziej odległą przeszłość, budując na niej turystyczne produkty. Jakie – o tym przedstawiciele miasta i gminy opowiedzą już w czwartek, 22 sierpnia, podczas prezentacji w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego.

Reklamy

Tyszowce pokażą to, z czego słyną od wieków, czyli słynne buty tyszowiaki oraz wielkie procesyjne świece woskowe, eksponowane w kościele parafialnym. Jednak to nie wszystko, bo gmina działa aktywnie w projekcie i samorządowym porozumienia GOTANIA, zrzeszającym dziewięć gmin z powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Tyszowce zyskały dzięki temu, przy wsparciu unijnych środków, atrakcyjny historyczny szlak rowerowy w obszarze GOTANII, nowe gospodarstwa agroturystyczne oraz wypożyczalnię kajaków i szlak wodny na Huczwie, dopływie Bugu. Turyści odwiedzający to niewielkie miasto mogą więc skorzystać z oferty aktywnego wypoczynku, połączonego z odkrywaniem tajemnic gockiej społeczności, zamieszkującej w okresie II-IV w. n.e. pobliską Kotlinę Hrubieszowską.

Małe Tyszowce mają jednak jeszcze jeden potężny atut, który w najbliższych latach może stać się jednym z najciekawszych turystycznych produktów regionu. To sąsiadujące z Tyszowcami Czermno z grodziskiem, w którym archeolodzy odkryli legendarną stolicę wczesnośredniowiecznych Grodów Czerwieńskich. Efektem wykopalisk są m.in. dwa bezcenne skarby biżuterii i precjozów (w sumie ok. 30-40 zabytków, wykonanych ze srebra, pozłacanych i zdobionych innymi metalami). Skarb z Czermna prezentowany był w 2012 r. na wystawach w: Tomaszowie Lubelskim, niemieckim Lipsku, Lublinie, Rzeszowie, a odkrycie lubelskich archeologów wygrało plebiscyt miesięcznika „National Geographic – Traveler” w kategorii „Naukowe odkrycie roku”.

Reklamy

Gmina, korzystając ze wsparcia unijnych środków,  planuje budowę przy grodzisku małej architektury, pozwalającej na turystyczne wykorzystanie miejsca. Będą to m.in.: wieża widokowa, umożliwiająca oglądanie z góry całego historycznego założenia, a także makieta grodu Czerwień, tablice informacyjne oraz zadaszenie i stojaki na rowery.

Prezentacja Tyszowiec, z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, Samorządowego Centrum Kultury oraz lubelskich archeologów, w czwartek 22 sierpnia, od godz. 9 w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego w Lublinie, przy Krakowskim Przedmieściu 41.

Reklamy

Gmina Tyszowce jest jedną z ośmiu, które biorą udział w 10. wakacyjnej akcji promocyjnej „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego 2013″, współorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Radio Lublin i Kurier Lubelski. Nasze media partnerskie prowadzą plebiscyt, a zwycięska gmina otrzyma od marszałka województwa tytuł i statuetkę „Perły”. Dotychczas w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego prezentowały się już gminy: Susiec (4 lipca), Sławatycze (11 lipca), miasto Tomaszów Lubelski (18 lipca), Wisznice (25 lipca), Wola Uhruska (1 sierpnia) i Janowiec (8 sierpnia), a w ostatni czwartek wakacji, 29 sierpnia zapromuje się jeszcze gmina Urszulin.

Zachęcamy do udziału w plebiscycie medialnym, premiowanym torbami podróżnymi ufundowanymi przez UMWL, proponujemy także udział w sondzie internetowej na naszej stronie www.lubelskie.pl. Jeżeli chcecie poprzeć swoją gminę, albo tę, która jest ulubionym miejscem waszego wypoczynku – oddajcie swój głos. Gminę z największą liczbą głosów nagrodzimy specjalnym dyplomem „Laureata – ulubieńca internautów”.

 

Poznaj „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego” z lat 2004-2012

 

źródło i fot. lubelskie.pl