Mandat za pozostawiony bagaż

Pasażer, który pozostawił na terenie Portu Lotniczego Lublin S.A. bagaż bez opieki został ukarany mandatem karnym. Roztargnienie podróżnego postawiło na nogi służby pirotechniczne Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Reklamy

 

W niedzielę (18.03.2018 r.)  tuż po godzinie 12.00 funkcjonariusze z Placówki SG w Lublinie na terenie Portu Lotniczego Lublin S.A. podjęli działania związane z pirotechnicznym rozpoznaniem bagażu. Pozostawiony bez opieki bagaż, na terenie zewnętrznym, przyległym do terminala hali przylotów, ujawnił pirotechnik SG w trakcie patrolu.

W wyniku rozpytania świadków zdarzenia oraz podania  komunikatów o pozostawionym bagażu nie ustalono właściciela torby podróżnej. W miejscu pozostawionego bagażu została wygrodzona strefa bezpieczeństwa. W dalszej kolejności podjęto działania  związane  z rozpoznaniem bagażu z wykorzystaniem robota pirotechnicznego IBIS oraz prześwietlarki rentgenowskiej.

Podczas czynności minersko – pirotechnicznych na miejsce zgłosił się 32 – letni ob. Ukrainy, który oświadczył, iż jest właścicielem bagażu.  Mężczyzna, który dokładnie opisał bagaż oraz jego zawartość, przyznał, iż pozostawił torbę bez opieki przez swoje roztargnienie. Podróżny po zakończeniu rozpoznania został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Zdarzenie to nie spowodowało utrudnień w odprawie granicznej oraz opóźnień w połączeniach lotniczych.

Pamiętajmy, że pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Bagaż bez nadzoru bardzo często oznacza kłopoty, takie jak opóźnienia w komunikacji lotniczej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł.

 

źródło i fot. NOSG