19 czerwca 2024

Mircze: Efektywna pomoc stażystów

Rolnicy z gminy Mircze z roku na rok coraz chętniej korzystają z bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie. Oferuje ją gmina, która zatrudnia w tym celu osoby, pozyskane za pośrednictwem urzędu pracy.

Reklamy

Dwóch takich kandydatów przeszło szkolenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a potem pomagało za darmo we właściwym wypełnianiu wniosków. W tym roku z takich usług skorzystało prawie 440 rolników, którzy mieli alternatywę w postaci płatnej pomocy oferowanej przez komercyjne firmy. Gmina realizuje ten pomysł już kolejny rok. – Początkowo właściciele gospodarstw sceptycznie podchodzili do tej propozycji, ale gdy okazało się, że pomoc jest skuteczna, bo wnioski przechodzą pozytywnie ocenę ekspertów agencji, zaufanie do zatrudnionych przez nas fachowców systematycznie wzrasta – mówi wójt gminy Mircze Lech Szopiński. 

Wprawdzie termin składania wniosków o płatności bezpośrednie już minął, ale zgodnie z porozumieniem między samorządem a urzędem pracy, wspomniane osoby będą pracować w urzędzie gminy do 10 czerwca. – W tym czasie będziemy im zlecać wykonanie innych zadań – dodaje Lech Szopiński. Jego zdaniem tego typu praktyka jest nie do przecenienia, o czym przekonała się jedna z osób, która na tych samych zasadach pomagała rolnikom w poprzednich latach. W ten sposób poznała w praktyce zasady funkcjonowania samorządu gminnego i urzędu, a kiedy, z powodu dłuższego urlopu jednej z pracownic, ogłoszono konkurs na wolne stanowisko, wzięła w nim udział i została zatrudniona na etat. 

Reklamy

Władze gminy Mircze uważają, że formuła dotychczasowej współpracy z urzędem pracy sprawdziła i dlatego zamierzają kontynuować ją także w następnych latach.


Źródło: ias24.eu

Reklamy