24 maja 2024

Mircze: Miliony na inwestycje

Gmina Mircze udanie rozpoczyna nowy rok inwestycyjny. W ostatnich kilku tygodniach okazało się, że ze źródeł zewnętrznych, w tym funduszy unijnych, otrzyma wsparcie na realizacje inwestycji o łącznej wartości ponad 26 milionów złotych.

Samorząd właśnie podpisał umowę o przekazaniu środków na modernizację Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Łaskowie, która będzie współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Będzie to właściwie budowa tego zakładu od podstaw, a kosztorysowa jej wartość to około 20 milionów złotych. 

– To najpoważniejsze zadanie w historii naszej gminy. Do tej pory największym była budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków, która jednak kosztowała prawie trzykrotnie mniej – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt Lech Szopiński. 

Liderem projektu jest gmina Mircze, a jej partnerami samorządy Dołhobyczowa i Werbkowic. Razem gminy pokryją 25 procent kosztów, a resztę otrzymają z RPO. 

Podpisano już także umowę o przekazaniu środków na realizację drugiego etapu budowy kanalizacji i sieci wodociągowej w Mirczu, Marysinie i Ameryce. Pierwszy, współfinansowany z RPO, obejmował budowę sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków w Mirczu i ma się formalnie zakończyć w połowie tego roku. W drugim etapie, oprócz kanalizacji, będzie budowany nowy wodociąg. Prace potrwają do końca 2012 roku. Wartość tej inwestycji to około 3 milionów 200 tysięcy złotych, z czego 75 procent samorząd pozyskał z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Przetargi na wykonanie wymienionych zadań mają być ogłoszone w najbliższych dniach. 

Gmina Mircze ma też szanse na pozyskanie dotacji na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Jej wniosek, złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, znalazł się na bardzo wysokim, bo dziewiątym miejscu ogólnopolskiej listy rankingowej, na której umieszczono prawie 160 projektów z całego kraju. Za ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych samorząd chce m.in. docieplić ośrodek zdrowia i wymienić, na energooszczędne, oświetlenie we wszystkich samorządowych obiektach publicznych, takich jak szkoły, świetlice czy urząd gminy. Po podpisaniu umowy o przekazaniu środków z funduszu, gmina ogłosi przetarg. Prace mają być wykonane jeszcze w tym roku.


Źródło: UG Mircze