22 czerwca 2024

Mircze: Samorządowy Zespół Szkół

Władze gminy Mircze rozpoczęły procedurę utworzenia Samorządowego Zespołu Szkół. Mają go tworzyć: Publiczna Szkoła Podstawowa im.Bolesława Prusa i Gimnazjum im.księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu.

Reklamy

Rada Gminy już przyjęła uchwałę w tej sprawie, a po feriach rozpoczną się konsultacje z rodzicami i nauczycielami. 

Tworząc nowy zespół władze gminy chcą zapewnić sprawniejszą organizację pracy szkół, lepiej zagospodarować budynki, łącznie z obiektami sportowymi oraz dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb demograficznych.

Reklamy

Obydwie placówki zajmują dwa budynki, połączone łącznikiem, a uczniowie korzystają ze wspólnej sali gimnastycznej i stołówki. – Niestety ze względu na niż demograficzny część nauczycieli już pracuje w niepełnym wymiarze godzin, a w nowej strukturze ten potencjał powinien być wykorzystany – przekonuje wójt Lech Szopiński. 

Władze gminy przyznają, że jedną z przyczyn utworzenia zespołu szkół są względy ekonomiczne, ale zastrzegają, że nie jest to argument najważniejszy. Wprawdzie do obydwu placówek rocznie samorząd dopłaca około 500 tysięcy złotych, ale są szkoły, które kosztują gminę jeszcze więcej.

Reklamy

Wójt Szopiński tłumaczy, że jednym z powodów połączenia szkoły podstawowej z gimnazjum jest też integracja środowisk. – Obydwie placówki działają blisko siebie, ale nie razem. Chcemy, by w przyszłości było inaczej – mówi Lech Szopiński.

Propozycja utworzenia Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu będzie teraz konsultowana z radami pedagogicznymi, związkami zawodowymi, rodzicami i kuratorium oświaty. Jeśli całą procedurę uda się przeprowadzić pomyślnie, placówki w nowej strukturze będą funkcjonować od nowego roku szkolnego. 


Źródło: www.ias24.eu