13 czerwca 2024

Moniatycze: Urodziny w Bibliotece, Lekcje Biblioteczne

W świecie książek przyjemność ma wiele stron – przekonują się o tym nasi najmłodsi czytelnicy. Od niedawna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Moniatyczach organizowane są specjalnie dla nich urodziny.

Reklamy

Nasze działania są kontynuacją projektu „Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych” w ramach współpracy z fundacją Civis Polonus z Warszawy. W ramach działań przeprowadzaliśmy konsultacje społeczne z mieszkańcami naszej gminy, gdzie pierwszy etap dotyczył ogólnej oferty biblioteki, w drugim etapie konsultacji skupiliśmy się na ofercie biblioteki dla młodych rodziców z dziećmi. W wyniku konsultacji wynikło że biblioteka to dobre miejsce do: spotkań, integracji, spędzania wolnego czasu, zabaw dla dzieci, podejmowania nowych inicjatyw, organizacji zajęć tematycznych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, nauki korzystania z nowych mediów, z urządzeń wielofunkcyjnych. Wśród wielu pomysłów padła też propozycja organizacji urodzin.

Nie trzeba było długo czekać bo już przy kolejnym spotkaniu zorganizowaliśmy przyjęcie dla 8 letniego Bartka. Był tort, prezenty, wspólne czytanie bajek, zabawy z chustą animacyjną, pośród książek dzieci czuły się bardzo swobodnie. Jednogłośnie stwierdziły, że jest to miejsce dla nich.

Reklamy


Zdjęcia:

http://www.gok-wolajowice.pl/index.php?numer=306

Reklamy

 

 

Lekcje Biblioteczne w GBP w Moniatyczach

Jedną z najpopularniejszych form pracy z czytelnikiem są lekcje biblioteczne. Głównym celem tego typu zajęć, jest zapoznanie młodego czytelnika z biblioteką, uświadomienie roli książki w życiu człowieka oraz wskazanie możliwości czerpania wiedzy z różnych źródeł.

Biblioteka Publiczna wychodzi z ofertą do dzieci i młodzieży, dostosowując swoją ofertę do potrzeb młodych czytelników.

Lekcje dla dzieci…

Edukacja biblioteczna rozpoczyna się od przedszkolaków, które w ramach wycieczek do biblioteki zaczynają poznawać świat bajek i książek. Niedawno obchodzony był Dzień Pluszowego Misia, ze swoimi ulubionymi bohaterami spotkaliśmy się w Bibliotece. Oprócz wesołej zabawy z pluszowym przyjacielem dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia, a także podstawowymi wiadomościami o życiu niedźwiedzi. Były wiersze „Niedźwiadek”, „Naprawiamy misia” oraz „Miś”, dzieci układały puzzle, na koniec rysowały portrety swojego ulubionego misia. 

Cykl zajęć pt. „Spotkanie z książką w Bibliotece” dotyczy dzieci w wieku szkoły podstawowej i ma przybliżyć dziecku książkę, zapoznać z jej powstawaniem i możliwością wykorzystania oraz pokazanie jak korzystanie z biblioteki wygląda w praktyce. Zajęcia mają również nauczyć szacunku i dbałości o książkę oraz pokazać jak dużo czasu i wysiłku potrzeba, aby ją przeczytać. 

… i młodzieży

Oferta Biblioteki dla młodzieży to temat pierwszego spotkania młodzieży z GBP w Moniatyczach. Podczas wizyty młodzież zapoznała się z księgozbiorem -w szczególności z nowościami – wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat działalności bibliotek w gminie Hrubieszów. Biblioteka to nie tylko książki, to miejsce w którym może się dziać wszystko o czym młodzi ludzie zamarzą. 

Zapraszamy do korzystania z oferty Gminnej Biblioteki Publicznej w Moniatyczach. 

Chcesz wiedzieć więcej odwiedź Bibliotekę na oficjalnej stronie Facebooka. 

 

Zdjęcia:

http://www.gok-wolajowice.pl/index.php?numer=307


źródło i fot:

http://www.gok-wolajowice.pl/