15 czerwca 2024

Można składać wnioski o 500+ na nowy okres

Rodzice mogą już składać wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres wypłat. Zgłoszenia przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych – przez internet. 

Reklamy

Od stycznia ZUS przyjmował wnioski tylko od rodziców nowo narodzonych dzieci, na bieżący okres wypłat, który kończy się w maju. W całym ubiegłym miesiącu rodzice z województwa lubelskiego zgłosili się po świadczenia wychowawcze na ponad 2,8 tys. dzieci. Pierwsze wypłaty w styczniu trafiły do opiekunów dzieci.

A już od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 500+ na okres wypłat: od czerwca 2022 do maja 2023 roku.

Reklamy

Przypominamy, że wnioski przyjmujemy tylko przez internet. Można je złożyć przez portal Empatia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS – dodaje Anna Pietras-Okoń z Oddziału ZUS w Biłgoraju.

Ze zgłoszeniem nie trzeba się spieszyć. Jeśli wniosek wpłynie do ZUS do końca kwietnia, to instytucja wypłaci świadczenie już w czerwcu na rachunek bankowy rodzica. 

Reklamy

Status złożonego wniosku o 500+ można sprawdzić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Tam pojawią się informacje o przyznaniu świadczenia i ewentualne prośby o uzupełnienie wniosku. Rodzic otrzyma wtedy również dodatkowe powiadomienie SMS-em lub e-mailem.

Od stycznia ZUS przyjmuje także wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i każdego kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. A od kwietnia zacznie przyjmować wnioski o dofinansowania do żłobka.  

­

(info: ZUS Lublin / Małgorzata Korba, fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Stracił 200 tys., bo uwierzył, że pieniądze są zagrożone

Stracił 200 tys., bo uwierzył, że pieniądze są zagrożone


LubieHrubie na Instagramie