22 grudnia 2024

Nadbużanka Gołębie – 90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej cz.7

Chętnych pragnących kopać piłkę w Gminie Dołhobyczowie było tak wielu, że w roku 1976 obok istniejącej Pogoni Dołhobyczów założono drugi klub pod nazwą LZS, a następnie Nadbużanka Gołębie, ponieważ z tej niewielkiej stosunkowo wioski pochodziło większość graczy tej drużyny.

Reklamy

LZS i Nadbużanka Gołębie


Rok założenia klubu to 1976.

Reklamy

Założycielami koła Ludowe Zespoły Sportowe (klubu) LZS Gołębie, a następnie dodano nazwę Nadbużanka byli: Adam Brzyski (pierwszy trener drużyny piłkarskiej, a obecnie kolejną kadencję radny w gminie Dołhobyczów), Mieczysław Sawczuk, Franciszek Wierzchowski. Drużyna rozpoczęła rozgrywki w klasie C od wygranego, wyjazdowego meczu w Trzeszczanach. Kierownik PGR Gołębie, pan Stanisław Kapusta udostępniał bezpłatnie środki transportu na mecze wyjazdowe.

 

Zawodnicy z tego okresu to m.in.:

Reklamy

Mieczysław Sawczuk,

Janusz Sawczuk,

Stanisław Wasilewicz,

Krzysztof Bolech,

Wiesław Wawryczuk,

Janusz Skowronek (grał w drużynach na Śląsku),

Krzysztof Kłyż,

Wiesław Rawiak,

Ryszard Sawczuk,

Andrzej Kawulka,

Leszek Kiszczyński,

Stanisław Cieślak,

Edward Rycko,

Wiesław Luchowski,

Kazimierz Okoń,

Mirosław Bucior.

 

Od razu awans do klasy B, a nieco później do klasy A!

Drużyna wygrała swoją ligę i awansowała do klasy wyższej, czyli B. Po paru latach nastąpił kolejny awans i drużyna grała od tej pory w klasie A. Nadbużanka Gołębie okazała się sportowo silniejsza niż Pogoń Dołhobyczów, która spadła w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku do niższej ligi i szybko zakończyła tam działalność.

 

Mecze piłkarskie to było coś!

Mecze na stadionie w Dołhobyczowie stawały się wówczas wydarzeniami, na które czekało się dwa tygodnie. Trzy rzędy ławek na miejscowym boisku zapełniało wtedy po 200 może 300 kibiców, dzięki czemu radość po strzeleniu gola przez miejscowych przypieczętowywana była grzmotem krzyku słyszalnym w całej, sporej przecież miejscowości.

 

W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, m.in. w drużynie występowali:

W 1984 r. Nadbużanka Gołębie rywalizowała w wojewódzkiej klasie A, a grali w niej między innymi: Piotr Machometa,

Dariusz Węziński,

Zbigniew Jasiński,

Marek Szewczuk,

Zygmunt Banaczek,

Wiesław Rawiak,

Stanisław Cieślak – grający trener,

Krzysztof Okoń,

Marek Rauch,

Krzysztof Kłyż,

Wiesław Wawryczuk,

Lesław Kiszczyński,

Adam Brzyski.

Kierownikiem drużyny był Władysław Kapusta.

 

Wielkie mecze pucharowe!!!

W latach 80-tych XX wieku Nadbużanka Gołębie toczyła wyrównane boje w Pucharze Polski z Iglopolem DĘBICA (czołowy klub ówczesnej II ligi) – przegrana, zaledwie w rzutach karnych!!! A także z Hetmanem Zamość.

 

Różne rozgrywki

W 1985 r. piłkarze przystąpili do rejonowego (obecnie powiatu) turnieju o „Białą Piłkę” i wśród ośmiu drużyn zajęli 4 miejsce (1. LZS Werbkowice, 2. LZS Kotorów, 3. LZS Wronowice). Natomiast w mistrzostwach rejonu w tej dyscyplinie zajęli 5 lokatę (1. Unia Hrubieszów, 2. Stefankowice).

W tym samym roku w halowym turnieju w Hrubieszowie uczestniczyli siatkarze, zajmując wśród dziewięciu zespołów, wspólnie z innymi drużynami 5/8 miejsce (1. ZSMR Hrubieszów, 2. LZS Kosmów). Gorzej siatkarzom poszło w lidze rejonowej, ponieważ uplasowali się na 11/13 pozycji (1. Zadębce, 2. Terebiń, 3. Mieniany). Za to ta sama drużyna w Pucharze Lata zajmuje 2 miejsce na podium, tak samo jak w tych zawodach piłkarze.

W 1986 r. Gołębie rywalizowało w Rejonowych Igrzyskach Zimowych LZS zajmując wysokie 8 miejsce (1. Stefankowice, 2. Grot Werbkowice).

W tym samym roku bardzo dobrze w mistrzostwach rejonu wypadli przełajowcy, zajmując drużynowo 2 miejsce. Indywidualnie w różnych kategoriach wiekowych

– Wanda Rebejko była 1-wsza,

– Małgorzata Kwiatkowska 3-cia,

– Mariusz Mielniczuk 2-gi,

– Andrzej Szutorski i Andrzej Rogala zajęli 3-cie miejsca.

Piłkarze w halowych mistrzostwach zajęli trzecie miejsce na podium (1. LZS Grabowiec, 2. LZS Nieledew).

Rok później w tej imprezie daleka 5/8-ma pozycja piłkarzy (1. Grabowiec, 2. Nieledew). Lepiej w halowych mistrzostwach rejonu spisali się siatkarze, którzy wywalczyli 3. miejsce (1. Trzeszczany, 2. Werbkowice).

Niestety w letnich mistrzostwach rejonu dopiero 5/8 miejsce (1. Trzeszczany, 2. Kosmów, 3. Liwcze). Podczas mistrzostw rejonu w biegach przełajowych Gołębie ponownie drużynowo na 2 miejscu. Indywidualnie

– Agnieszka Skóra była 2-ga,

– a Maciej Jabłoński 3-ci.

W mistrzostwach rejonu w piłce nożnej dopiero 9/12 miejsce (1. Szychowice, 2. Niewirków), tak samo było w roku 1988 (1. Olimpia Strzyżów, 2. Victoria Kobło).

 

Tabele piłkarskie

Tabela Klasy A – sezon 1982/1983

1. Echo Zawada 19 pkt.

2. Aleksandria Aleksandrów 17

3. Vizana Nieledew 15

4. LZS Dołhobyczów 12

5. Orkan Bełżec 10

6. LZS Gołębie 7

7. LZS Gozdów 4

 

Klasa B – 1986/1987

1. LZS Kryształ Werbkowice 22 33 66:29

2. LKS Unia II Hrubieszów 22 29 52:42

3. LZS Orion Grabowiec 21 26 60:37

4. LZS Olimpia Strzyżów 22 26 55:38

5. LZS Orlęta Siewierz 22 23 59:50

6. LZS Zryw Ulhówek 22 23 48:50

7. LZS Nadbużanka Gołębie 22 23 49:52

8. LZS Samba Krynice 22 21 43:58

9. LZS Andoria Mircze 21 19 43:43

10. LZS Podgórze Majdan Górny 20 13 37:51

11. LZS Iskra Sitno 22 13 37:66

12. LZS Pogoń Dołhobyczów 20 9 28:61

 

Przemianowanie

Nadbużanka w jednym z sezonów była dosłownie o krok od awansu do klasy okręgowej. Po rozpadzie Pogoni Dołhobyczów, Nadbużankę z Gołębia przemianowano na Nadbużankę Dołhobyczów z powodów zapewne prestiżowych.

 

Wikipedia

* Gołębie (dawniej Hołubie)

 

– wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Dołhobyczów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

– Wieś istniała już w 1472 roku.

– Pierwsza wzmianka o prawosławnej cerkwi p.w. św. Michała Archanioła w Hołubiu pochodzi z 1573 roku. Parafia wchodziła w skład dekanatu hrubieszowskiego. Ostatnią murowaną wybudowano w 1876 roku.

– Pierwsza szkoła gramoty powstała we wsi w XIX wieku.

– W 1921 roku notowano 138 domów i 689 mieszkańców; 594 Ukraińców i 20Żydów.

– W latach 1937-1939 postanowiono utworzyć w Gołębiu parafię neounicką.Cerkiew drewniana z 1776 r. została zniszczona w 1938 roku. W czasie wojny reaktywowano prawosławną parafię, nabożeństwa odbywały się w budynku mieszkalnym. Po wojnie i wysiedleniach ukraińskich mieszkańców do ZSSR, parafia przestała istnieć. Murowana świątynia stała nie użytkowana, później przerobiono ją na magazyn PGR.

– W miejscowości urodził się Stefan Swieżawski – polski historyk filozofii, autor ponad 250 prac naukowych, w tym „Dziejów filozofii europejskiej w XV wieku”, najobszerniejszego dzieła w literaturze światowej poświęconego filozofii tego okresu.

– Obiekty zabytkowe: zespół pałacowy, pałac, 1902park XVIII/XIX

 

 

Uwaga!

Zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy mogą uzupełnić powyższy tekst, a jeszcze lepiej wzbogacić go zdjęciami, wycinkami z prasy, proporczykami itp. e-mail do mnie mieści się na lubiehrubie w kontaktach lub napisać w komentarzach.

Brakuje mi wiedzy na temat np. takich klubów z gminy Dołhobyczów jak:

– Avena Przewodów

– Błękit Liwcze

– LZS Fantazja Żabcze

– LZS Spójnia Hulcze

Także prosiłbym o informacje, jeżeli ktoś, coś w tym temacie wie!!!

 

Uwaga 2!

Komitet Organizacyjny Jubileuszu „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012” zaprasza do udziału kluby sportowe, szkoły, stowarzyszenia sportowe, filatelistów, osoby indywidualne, itd. … do sportowych konkursów, wyposażenia wystawy sportowej w Muzeum, współzawodnictwa sportowego w różnych dyscyplinach sportowych organizowanych z tej okazji. W związku z powyższym zapraszamy, aby na lubiehrubie kliknąć fotografię gimnastyczek – przedwojennego hrubieszowskiego „Sokoła” i tam zapoznać się z poszczególnymi regulaminami, które już tam są lub będąc pojawiać się, wkrótce.

 

 

Przy współpracy z Mariuszem Kulczyńskim

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu –  Nadbużanka Gołębie w 1984 r.