14 czerwca 2024

Nowoczesny rentgen w Lublinie [ZDJĘCIA]

Pierwsze w Polsce – w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej – urządzenie do prześwietlania przesyłek w 3D pojawi się w Lublinie.

Reklamy

Nowoczesny sprzęt służy do kontroli przesyłek metodą rentgenowskiej tomografii komputerowej (TK). To pierwsze takie urządzenie w Polce w rękach funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Dotychczas wykorzystywane urządzenia rentgenowskie dają obraz w orientacji poziomej lub pionowej. Nowy sprzęt będzie skanował przesyłki w 3D, dzięki czemu dużo łatwiej będzie można wykryć niedozwolone towary w przesyłkach pocztowych. Skróci to także zdecydowanie czas kontroli.

Zobacz też: Dołhobyczów: Sezon na pestycydy [ZDJĘCIA]

Reklamy

Podpisana 17 lipca 2023 r. umowa opiewa na kwotę 3 558 021 zł i jest realizowana w ramach projektu „Wzmocnienie zdolności operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej”. Za te pieniądze oprócz sprzętu zostanie dostarczone oprogramowanie z bezterminową licencją. Firma przeprowadzi również szkolenia dla funkcjonariuszy.

– Urządzenie w terminie do 15 lutego trafi w ręce funkcjonariuszy z Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie. Będzie nim prześwietlanych większość przesyłek pocztowych, które trafiają do nas spoza Unii Europejskiej – mówi dr Artur Krukowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Reklamy

Przeczytaj także: Kulig w lipcową noc… i 1,5 promila we krwi [ZDJĘCIA]

Urządzenie może pracować nawet 18 godzin na dobę. Będzie służyć do szybkiej, nieinwazyjnej kontroli zawartości wnętrza paczek i korespondencji pocztowej oraz do identyfikacji grup towarowych, m.in.: wyrobów tytoniowych, alkoholi, leków, substancji psychotropowych, obiektów niebezpiecznych (broń, materiały i urządzenia wybuchowe), środków płatniczych, dóbr kultury, okazów CITES, metali szlachetnych czy artykułów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Rentgen jest objęty 5-letnią gwarancją.


ZDJĘCIA:


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD


4 tysiące mandatu w Białopolu!


Zerknij na Instagram →