14 czerwca 2024

Dołhobyczów: Sezon na pestycydy [ZDJĘCIA]

W II kwartale 2023 roku, na granicach w województwie lubelskim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyty dużych ilości pestycydów.

Reklamy

W ostatnich dniach, w Oddziale Celnym w Dołhobyczowie, u dwójki podróżnych funkcjonariusze wykryli 14 l pestycydów.

Wśród zabezpieczonych substancji większość przewożona była w nieoryginalnych pojemnikach, bez etykiet, co nasuwa wątpliwości w zakresie ich oryginalności.

Reklamy

Zobacz też: Piękny Jubileusz KGW i Zespołu „Nadbużanki” z Gołębia [ZDJĘCIA]

Z kolei w ostatnich dniach czerwca, funkcjonariusze z przejścia granicznego w Dorohusku udaremnili przemyt pestycydów w samochodzie ciężarowym. W kabinie i dachu ciągnika kierowca pojazdu ukrył aż 110 l i 10 kg różnego rodzaju środków ochrony roślin. Część z ujawnionych substancji znajdowała się w srebrnych workach bez żadnych oznaczeń i etykiet. 

Reklamy

Również w Dorohusku, podczas kontroli dwóch pojazdów, funkcjonariusze ujawnili kilkadziesiąt saszetek i ampułek środków ochrony stosowanych w ogrodnictwie. W obu przypadkach substancje ukryte były w bagażach podróżnych.

Na przejściu w Hrebennem, w wyniku dwóch kontroli, funkcjonariusze ujawnili niezgłoszone do kontroli pestycydy. Tym razem było to ponad 4 kg i kilkaset ampułek. 

Przeczytaj także: Kulig w lipcową noc… i 1,5 promila we krwi [ZDJĘCIA]

We wszystkich sprawach wszczęte zostały postępowania karne skarbowe.

W okresie wiosny i lata przemyt środków ochrony roślin zazwyczaj przybiera na sile. Duża ilość przemycanych przez granice środków ochrony roślin to towary podrabiane, bez atestów. Środki takie mogą być szkodliwe dla upraw oraz groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.


ZDJĘCIA:


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD


Zerknij na Instagram →