Odnawianie polskich cmentarzy wojennych na Ukrainie

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej razem z weteranami 27 Wołyńskiej Dywizji AK oraz młodzieżą szkolną, odnowili polskie cmentarze wojenne w Rymaczach i Bindudze na Ukrainie.

Reklamy

W ramach wykonanych prac nałożono nowe powłoki ochronne na krzyże, pomalowano ogrodzenia oraz uporządkowano teren i otoczenie cmentarzy.

Na cmentarzach tych spoczywa około 130 żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK – poległych w ostatniej fazie II wojny światowej, podczas akcji „Burza” na Wołyniu. Funkcjonariusze w czasie wolnym od służby wraz z obecnym na miejscu Zastępcą Komendanta NOSG płk SG Jackiem Gartmanem, swą pracą oddali hołd tym, którzy poświęcili swe życie walcząc o wolność naszego kraju na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Odwiedziny i porządkowanie grobów poległych żołnierzy, było także doskonałą lekcją historii dla najmłodszych uczestników tej wyprawy.

27 Wołyńska Dywizja AK jest patronem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, dlatego też kolejnym wspólnym zadaniem funkcjonariuszy SG oraz środowisk kombatanckich i młodzieżowych jest rewitalizacja następnego cmentarza wojennego w Bielinie niedaleko Włodzimierza Wołyńskiego na Ukrainie.

***

Info i foto:
NOSG