23 maja 2024

Odprawy graniczne w dniu Wszystkich Świętych

Osoby udające się na groby swoich bliskich znajdujące się na Białorusi i Ukrainie, przy wjeździe do Polski przez przejścia graniczne w Terespolu, Sławatyczach, Dorohusku oraz Hrebennem, mogą liczyć na szybszą odprawę graniczną. Warunek – nic do oclenia.

Po polskiej stronie przejść granicznych w Terespolu, Sławatyczach, Dorohusku i Hrebennem, funkcjonują uruchomione z inicjatywy Straży Granicznej i Służby Celnejzielone pasy odpraw, przeznaczone dla osób, które nie mają towarów podlegających ocleniu, a ich podróż ma charakter czysto turystyczny lub służbowy. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania czas oczekiwania na przekroczenie granicy jest zdecydowanie krótszy.

Nasycenie zjawiska przemytu na granicy polsko-ukraińskiej, to jeden z głównych czynników, które wpływają na wydłużenie czasu potrzebnego na wjazd do Polski. By wyeliminować próby korzystania z zielonego pasa odpraw przez osoby przemycające towary akcyzowe – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na tym pasie odpraw, stosowane będą maksymalne, dopuszczalne prawem, sankcje karne.

Wprowadzenie zielonego pasa odpraw to odpowiedź służb granicznych na postulaty dotyczące usprawnienia trybu przekraczania granicy przez osoby nie podejmujące się prób przemytu.


Źródło: NOSG