22 stycznia 2025

Ole poleca 10 Letnią Akademię Filmową!

HrubieszówZwierzyniec

Reklamy

Letnia Akademia Filmowa – niekonkursowy festiwal filmowy, który odbywa się w sierpniu w Zwierzyńcu na Roztoczu. Pierwsza edycja miała miejsce w 2000 r. Festiwal jest związany z ruchem dyskusyjnych klubów filmowych, będąc jednocześnie otwartym na osoby spoza tego ruchu.

_________________________________________________

Reklamy

10. Letnia Akademia Filmowa
Zwierzyniec, 7-16 sierpnia 2009
Krajowe Wydarzenie Filmowe roku 2007 w Polsce
Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

www.laf.net.pl »

_________________________________________________

Reklamy

Letnia Akademia Filmowa – niekonkursowy festiwal filmowy, który odbywa się w sierpniu w Zwierzyńcu na Roztoczu. Pierwsza edycja miała miejsce w 2000 r. Festiwal jest związany z ruchem dyskusyjnych klubów filmowych (m.in. poprzez osoby organizatorów i uczestników), będąc jednocześnie otwartym na osoby spoza tego ruchu. Festiwal jest organizowany przez stowarzyszenie „CINE EUROPA” które ma swoją siedzibę w Lublinie.

Audycja Sportowa Ole promuje 10 Letnią Akademię Filmową. Tomek – prowadzący audycję Ole, będzie wolontariuszem na tej imprezie (dostał także akredytację od LAF).

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu to ponad 300 filmów z całego świata wyświetlanych przez 10 dni na sześciu ekranach. W tym roku spotkamy się w Zwierzyńcu już po raz dziesiąty!

Nasz jubileusz to nie tylko okazja do sentymentalnych wspomnień. Bardziej pretekst do filmowych podróży w czasie. Ale również do spotkań z tym, co oferuje dziś kino światowe.
Ponieważ jesteśmy Akademią zaproponujemy Warsztaty Kultury Filmowej, a tam mnóstwo wykładów, seminariów, spotkań z twórcami i dyskusji. Uzupełnieniem oferty filmowej będą koncerty na Scenie Otwartej LAF oraz spektakle i monodramy.

Najmłodszych kinomanów zabierzemy natomiast w Filmowe Eko-Podróże. Dla dzieci przewidzieliśmy opiekę wykwalifikowanych pedagogów, wycieczki, zabawy oraz oczywiście filmy.

Letnia Akademia Filmowa to także magia miejsca – Zwierzyńca – malowniczo położonego miasteczka leżącego w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Spacery, wycieczki rowerowe, piękne widoki, zabytkowa architektura, kąpiele wodne i słoneczne, spływy kajakowe, obcowanie z dziką przyrodą – to tylko część atrakcji dla osób, które poczują chwilową potrzebę odpoczynku od kina.

***

W tym roku na LAF-ie:

RETROSPEKTYWA FILMÓW PUPI AVATIEGO
Autorska retrospektywa znakomitego włoskiego reżysera, który pozostaje u nas niemal całkowicie nieznany. Chcemy przynajmniej po części naprawić ten błąd i niechybnie udowodnić, że Avati jest w prostej linii spadkobiercą i kontynuatorem najlepszych tradycji włoskiego kina.
PUPI AVATI oraz ANTONIO AVATI – producent filmowy i scenarzysta – będą gośćmi tegorocznej Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Już w czwartek 13.08.09 w kinie „Skarb”, po pokazie ich dwóch ostatnich filmów: Ojciec Giovanny i Przyjaciele z baru „Margherita” odbędzie się spotkanie z twórcami.

POCIĄGI PRZEZNACZENIA
Cykl filmów o podróżowaniu, magii kolei i dworców kolejowych tworzących magiczny splot, za którym kryją się wyprawy w nieznane, rozstania i powroty, dramaty i sinusoidy uczuć. Jazda pociągiem niesie też ze sobą metaforę przemijania.

STRONNICZA HISTORA POLSKIEGO KINA
100-lecie kina polskiego to dobra okazja do przedstawienia mniej znanego oblicza naszej kinematografii. Zaprezentujemy filmy zapomniane, odrzucone lub zlekceważone w momencie premiery przez widzów i krytyków, które nie trafiły w swój czas. Po latach ujawniły jednak nieprzeczuwalne walory. Cyklowi towarzyszyć będzie wystawa „100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008” – krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy. Wystawę z okazji jubileuszu przygotował Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową.

KINO POD OKUPACJĄ
Podczas II wojny światowej przybytki X Muzy znalazły się na cenzurowanym. Przywódcy Polski Podziemnej nawoływali do ich bojkotu, a uczęszczanie do kina uchodziło za akt niepatriotyczny. Po wojnie, filmy wyświetlane podczas okupacji zostały obłożone anatemą i spoczęły w przepastnych magazynach archiwów filmowych. Dziś chcemy rzucić trochę światła na tę „białą plamę”.

ROSYJSKA PANORAMA
Wiele na to wskazuje, że furtka do filmowych kontaktów z Rosją powoli się uchyla. Z jednej strony oznacza to powrót do normalności, odrzucenie reglamentacji w sferze kultury, z drugiej – możliwość naocznego przekonania się, że rosyjskie kino zasługuje na szczególną uwagę. Wszystkich zaległości nadrobić się pewnie nie da, ale jest szansa na w miarę regularne obcowanie z filmami Michałkowa, Sokurowa, Bałabanowa i ich młodszych następców.

BOHEMIAN STORIES
Optymistyczne spojrzenie na świat, podszyte wyrozumiałością dla ludzkich słabości, ciepły humor – to charakterystyczne cechy czeskiego kina, które jak co roku znów zawita do Zwierzyńca. Znajdziemy je m.in. w filmach Bohdana Slámy, Alice Nellis czy Olgi Dabrowskiej. Nieco inne filmowe oblicze naszych sąsiadów zaprezentuje „Tobruk” Václava Marhoula, epicki wojenny fresk, a nieupozowany zapis rzeczywistości przyniosą dokumenty („René”, „Obywatel Havel”).

ODKRYWANIE AMERYKI
Filmy, które obejrzymy w Zwierzyńcu, zabiorą nas w podróż na odkrywanie nowych, filmowych terytoriów – Meksyku, Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Chile. Kino z Ameryki Łacińskiej i Południowej poszukuje własnej formy i języka. o modzie na kino rodem z Azji, przyszedł czas na filmy z Ameryki Łacińskiej i Południowej. W tym jego siła, oryginalność i świeżość. Choć z drugiej strony – rzuca śmiałe wyzwanie tradycyjnej filmowej narracji i utrwalonym przyzwyczajeniom odbiorcy.

Z TAMTEJ STRONY TATR
Kino ze Słowacji, geograficznie nam bliskiej, pozostaje u nas znacznie mniej znane niż sąsiednich Czech. Można odnieść wrażenie, że kino słowackie nieśmiało rozwija się w cieniu kinematografii czeskiej. Ale to tylko złudzenie, wynikające z nieznajomości aktualnej produkcji słowackiego kina, o czym będzie można przekonać się w Zwierzyńcu.

JUBILEUSZ 60-LECIA WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH
Tutaj powstała polska szkoła dokumentu. Filmy Bossaka, Karabasza, Łomnickiego wprowadziły polski dokument na festiwalowe salony. Ich następcy – Piwowski, Kieślowski, Łoziński kontynuowali sukcesy polskiego dokumentu w świecie. Przypomnimy najwybitniejsze dokonania WFDiF w postaci obszernej retrospektywy.

ŚNIADANIE MISTRZÓW
Trzy poranne pokazy na LAF będą miały charakter specjalny. Wypełnią je projekcje trzech mistrzów X Muzy. Ich autorami są powszechnie znani, uwielbiani przez kinomanów reżyserzy: Miloš Forman, Woody Allen, Akira Kurosawa. Ale filmy, jakie zaproponujemy na poranne filmowe śniadanie, znane są w Polsce nielicznym. Ociągającym się ze wczesnym wstawaniem lafowiczom radzimy nastawić budziki.

ZŁOTA KOLEKCJA SPUTNIKA
ZŁOTA KOLEKCJA SPUTNIKA – KLASYKA KINA ROSYJSKIEGO
jest kontynuacją Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik, który w tym roku odbędzie się już po raz trzeci w Warszawie i 23 innych miastach Polski.

RETROSPEKTYWA FILMÓW ROMANA BAŁAJANA
Jest najlepiej rozpoznawanym w świecie reprezentantem współczesnej ukraińskiej kinematografii. W swoich filmach z wielką estymą odnosi się do rosyjskiej tradycji literackiej.

PRZYSTANEK BUDAPESZT
Filmowa podróż na Węgry, kraju, który każdego roku zaskakuje widzów świeżym i nowatorskim spojrzeniem na kino. Węgierskie filmy brylują na najważniejszych festiwalach na świecie. W Zwierzyńcu przedstawimy wybór najciekawszych filmowych produkcji z ostatnich dwóch lat.

GENERAŁ BUSTERA KEATONA Z TOWARZYSZENIEM ORKIESTRY SYMFONICZNEJ
Już 14. sierpnia odbędzie się premiera najnowszego projektu Rafała Rozmusa: pokaz filmu „Generał” Bustera Keatona z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyr. Tadeusza Wicherka, którą poprowadzi Rafał Rozmus

***

Ponadto w programie LAF:

W POLSKIM OBIEKTYWIE – przegląd najnowszych dokonań polskiej kinematografii

FILMY W SIECI – przegląd filmów przygotowany przez Sieć Kin Studyjnych

KLUBOWY KARNET – repertuarowe propozycje dla Dyskusyjnych Klubów Filmowych

FESTIWALOWE REMANENTY – repliki najważniejszych polskich festiwali filmów dokumentalnych (Planet Doc Review, Krakowski Festiwal Filmowy, Rozstaje Europy, Etiuda&Anima, Żydowskie Motywy)

KINO NOCNE – pokazy plenerowe na dziedzińcu zabytkowego zwierzynieckiego browaru

SCENA OTWARTA – imprezy towarzyszące (spektakle, koncerty)

***

Już teraz można przesłać formularze akredytacyjne:

Akredytacja zwykła – 150 zł
Akredytacja klubowa (dla członków Dyskusyjnych Klubów Filmowych) -100 zł
Akredytacja 5-dniowa – 80 zł
Akredytacja 3-dniowa – 50 zł
Akredytacja prasowa – bezpłatna

Bilet na pojedynczy seans: 10 zł

Wszystko do nabycia w Biurze Organizacyjnym LAF w Zwierzyńcu, ul. Słowackiego 2 (budynek Zwierzynieckiego Ośrodka Kultury i Rekreacji).

Każda akredytacja upoważnia do wstępu na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące, w wybranym przedziale czasowym.

Więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe:
www.laf.net.pl »

Kontakt:
Gabriela Żuk – Biuro Prasowe LAF
Tel. 081 533 32 01 wew. 149
Kom. 600 466 994
E-mail: promocja@laf.net.pl

***

OTWARTE DNI ANIMACJI

Zapraszamy wszystkich chętnych na dwa dni otwarte (10 i 11 sierpnia b.r. w godzinach 9.00 -15.00) w ramach Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego organizowanych przez Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa w czasie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Każdy zainteresowany zdobyciem podstawowych doświadczeń z dziedziny animacji, może pod okiem fachowców zrealizować krótki film metodą piksilacji, polegającej na poklatkowym filmowaniu animowanych postaci ludzkich i przedmiotów. Jeśli chcesz tylko przyjrzeć się pracy profesjonalistów – również serdecznie zapraszamy. To niepowtarzalna okazja, aby poznać poszczególne etapy powstawania filmu: od tworzenia scenariusza, poprzez prace plastyczne, aż do montażu obrazu z dźwiękiem.

Z powodu ograniczonej liczby uczestników prowadzone są zapisy. Chęć uczestnictwa w warsztatach należy zgłosić za pośrednictwem poczty elektronicznej (animacja@laf.net.pl), telefonicznie (510 414 907) lub w Biurze Organizacyjnym LAF w Zwierzyńcu, ul. Słowackiego 2 (budynek Zwierzynieckiego Ośrodka Kultury i Rekreacji). Udział w „dniach otwartych” jest bezpłatny.

Połącz zabawę z ciekawym doświadczeniem!

„Otwarte Dni Animacji” odbędą się w Zwierzyńcu, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny, ul. Partyzantów 3

Koordynatorem merytorycznym Warsztatów jest prof. Jerzy Kucia – scenarzysta i reżyser filmów animowanych, producent, pedagog, grafik i malarz. Jeden z najbardziej utytułowanych twórców animacji filmowej w Polsce. Absolwent wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył w 1967. Studiował także w Pracowni Rysunku Filmowego w tej samej uczelni, którą prowadzi od 1981. Od 1970 jest związany ze Studiem Filmów Animowanych w Krakowie. Jako twórca filmów animowanych debiutował w 1972 filmem POWRÓT. Autor opracowań plastycznych wszystkich swoich filmów. Od 1992 jest także ich producentem. Jest członkiem zarządu Association Internationale du Film d’Animation (ASIFA), w latach 1994-97 był wiceprzewodniczącym tej organizacji. Prowadzi coroczne Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Krakowie. Był wykładowcą na wielu uczelniach filmowych, m.in. w Vancouver, Londynie i Bombaju. Jako grafik był uczestnikiem wielu wystaw, m.in. Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie. Jerzy Kucia realizuje także krótkie formy reklamowe, m.in. na zamówienie festiwali w Oberhausen i dla telewizji MTV. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Smoka Smoków” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu animowanego.

Kontakt:

Małgorzata Pietrzak – Koordynatorka Warsztatów
Tel. 510 414 907
animacja@laf.net.pl

Gabriela Żuk – Biuro Prasowe LAF
Tel. 081 533 32 01 wew. 149
Kom. 600 466 994
promocja@laf.net.pl
www.laf.net.pl »

Hrubieszow LubieHrubie 2009