27 maja 2024

Ostatni dzwonek na mały ZUS!

Jeszcze tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach, żeby już w tym roku opłacać niższe składki uzależnione od dochodu.

 

W lutym (do 17.02) do Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło ponad 600 zgłoszeń do „małego ZUS”. Będzie ich z pewnością więcej, bo termin na zgłoszenie się do ulgi mija 2 marca. Dla zainteresowanych ZUS w Biłgoraju organizuje bezpłatne szkolenie. Odbędzie się 25 lutego przy ul. Kościuszki 103. Początek o godz. 12.00. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 84 688 13 08 oraz w sali obsługi klientów.

Dla kogo „mały ZUS”?

Składki na ubezpieczenia społeczne na „małym ZUS” oblicza się od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku, ale od kwoty nie mniejszej niż 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego (w 2020 roku to 780 zł). Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Na „małym ZUS” można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Od lutego z „małego ZUS” może korzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli prowadził działalność gospodarczą krócej niż przez rok, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą dodatkowo inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Już niewiele czasu na zgłoszenie

Przedsiębiorca, który chce od lutego zacząć korzystać z „małego ZUS”, powinien zarejestrować się do ulgi maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty zgłoszeniowe. Jeśli jednak przedsiębiorca już w styczniu korzystał z „małego ZUS” i chce kontynuować ulgę na nowych zasadach, to nie musi się przerejestrowywać. Obie te grupy muszą w marcu dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za luty. Więcej informacji o uldze po zmianach można znaleźć na www.zus.pl.

 

(ZUS)

 


 

Zobacz też:

REGION – Dorabiałeś do renty lub emerytury? Rozlicz się z ZUS

REGION – Wyższe emerytury i renty od marca