Papierosy produkował w domu

Warte ponad 16 tys. zł wyroby akcyzowe, w tym kilkadziesiąt kilogramów suszu tytoniowego, zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej na jednej z prywatnych posesji w Wierzchowinach pod Zamościem.

Reklamy

 

Do zdarzenia doszło w czwartek (30.10). Celnicy z komórki dozoru zamojskiego urzędu celnego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej kontrolowali okolice Zamościa. W trakcie prowadzonych działań mundurowi zauważyli, że z jednej z posesji w pośpiechu wynoszone są worki, jak się później okazało wypełnione suszem tytoniowym.
 
Funkcjonariusze podjęli decyzję o przeszukaniu całości zabudowań i przylegającego do nich terenu. Okazało się, że podobnych worków jest tutaj więcej. Ukryte były za zabudowaniami gospodarczymi i w pomieszczeniach mieszkalnych. W sumie mundurowi zatrzymali blisko 30 kg suszu tytoniowego. Na tym jednak kontrola się nie zakończyła. Na terenie posesji stróże prawa znaleźli też całą „linię produkcyjną” składającą się z 3 urządzeń do domowej produkcji papierosów, aromatów do tytoniu, gilz i ok. 7 kg gotowej krajanki tytoniowej. W oddzielnym pudełku znajdowały się również wytworzone i prawdopodobnie przygotowane do dalszej dystrybucji papierosy w liczbie 163 sztuk. 
 
Poza wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy  w ręce kontrolujących wpadło także 15 litrów nielegalnego spirytusu.  Łączna wartość rynkowa zatrzymanych na posesji wyrobów akcyzowych przekracza 16 tys. zł. 
 
Przyłapany na gorącym uczynku 43-letni właściciel posesji odmówił składania wyjaśnień. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Straż Graniczna.
 
 
 
 
źródło i fot. SCRP