30 maja 2024

Papierosy warte 120 tys. przemycone przy użyciu motolotni

Już po raz kolejny, na odcinku granicy ochranianym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej, udało się zapobiec trafieniu do obiegu nielegalnych wyrobów tytoniowych, przemyconych przez granicę przy użyciu motolotni.


W nocy 9 września 2016 roku, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem, obserwujący granicę państwową, zauważyli obiekt latający poruszający się na dużej wysokości, który z kierunku wschodniego przemieszcza się w głąb terytorium Polski.

Dzięki użyciu urządzeń do obserwacji nocnych funkcjonariuszom Straży Granicznej udało się szybko zlokalizować miejsce, w które pilot motolotni wyrzucił pudła (okolice m. Wierszczyca w pow. tomaszowskim), jak się później okazało wypełnione nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.

Po dotarciu we wskazany rejon funkcjonariusze w pierwszej kolejności zabezpieczyli samochód osobowy marki Renault Scenic, do którego częściowo już zapakowano kontrabandę. W toku dalszych czynności, po dokładnym przeszukaniu terenu, zatrzymano kolejne pudła wypełnione papierosami oraz 3 obywateli RP, którzy odbierali przemycony towar. W sumie zabezpieczono nielegalne papierosy o wartości ponad 119 tys. zł.

W przedmiotowej sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, zatrzymani ob. RP odpowiedzą teraz za przestępstwo skarbowe usankcjonowane karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Tylko w tym roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do wprowadzenia na krajowy rynek wyrobów akcyzowych o wartości ponad 34 mln zł. Skuteczność prowadzonych przez nas działań, powoduje, iż zorganizowane grupy przestępcze szukają nowych metod przemytu papierosów. Wspomniane zdarzenie, jest już kolejnym w tym roku przypadkiem udaremnienia przez funkcjonariuszy próby przemytu papierosów przy użyciu statku powietrznego.źródło i fot. NOSG