Pierwsze ujawnienia „kręconych” liczników na granicy

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia korzystają z nowych uprawnień i sprawdzają również zapisy z samochodowych drogomierzy.

Reklamy

 

8 stycznia br., patrol Straży Granicznej z Placówki w Kodniu, zatrzymał do kontroli w tej samej miejscowości samochód osobowy marki Opel. Funkcjonariusze realizując czynności w ramach nowych uprawnień, sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Po weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców okazało się, że jest on zaniżony o ponad 6 000 kilometrów.

Tego samego dnia, prawdziwym niechlubnym rekordem był wynik kontroli osobowego volkswagena. Kontrola tego pojazdu została przeprowadzona na drogowym przejściu granicznym w Sławatyczach. Okazało się, że w samochodzie 30-letniej mieszkanki powiatu bialskiego, wskazanie drogomierza zostało zaniżone o ponad 86 000 km.

Kierowcy kontrolowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej pojazdów nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego stany liczników są niższe od tych zarejestrowanych w bazie CEPiK. Obecnie trwa ustalanie, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Właściciele pojazdów muszą się teraz liczyć z konsekwencjami karnymi.

 

info i fot. NOSG