Po 10 latach trafiony w AFIS

Przeszło 10 lat cieszył się bezkarnością 26-letni mieszkaniec Lublina. Mężczyzna w 2009 roku włamał się do salonu telefonii komórkowej.

Reklamy

 

Do kradzieży z włamaniem doszło jesienią 2009 roku. Nieznany wówczas sprawca włamał się do salonu telefonii komórkowej, mieszczącego się w jednej z lubelskich galerii handlowych. Jego łupem padły telefony komórkowe oraz pieniądze. Właściciel oszacował łączne straty na kwotę bliski 5 tys. złotych.

Pracujący na miejscu policjanci pionu kryminalnego przeprowadzili skrupulatne oględziny, podczas których zabezpieczyli ślady linii papilarnych. Ustalono, że nie należą one do żadnego z pracowników i najprawdopodobniej pozostawił je sprawca.

Reklamy

Odciski palców zostały przesłane do policyjnej bazy danych AFIS. System przez wszystkie lata dokładnie analizował i porównywał nowe rejestracje pojawiające się w systemie z zabezpieczonymi śladami.

26-letni obecnie mieszkaniec Lublina został powiązany z włamaniem kilka tygodni temu. Wówczas policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zatrzymali go w związku z kradzieżą samochodu. Mężczyzna został poddany obowiązkowej daktyloskopii, a jego odciski trafiły do bazy danych AFIS.

Kilka dni temu informacja z systemu trafiła do śledczych, któzy podjęli umorzone postępowanie, a 26-latek został zatrzymany. Mężczyzna usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem, do których popełnienia się przyznał.

Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat więzienia.

 

źródło i fot. KWP Lublin