27 kwietnia 2024

Po dożynkach przy „nowej” świetlicy

Czternaście propozycji uczestniczyło w tegorocznym konkursie wieńców dożynkowych w gminie Mircze. Jego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się podczas Święta Plonów w niedzielę 11 września w Starej Wsi.

Zdaniem jury najpiękniejszy wieniec przygotowali mieszkańcy miejscowości Miętkie. Drugą nagrodę otrzymała Stara Wieś, a trzecią Mircze. Trzy kolejne propozycje, ze wsi: Górka-Zabłocie, Prehoryłe i Modryniec Zachodni, zdobyły wyróżnienia, natomiast autorzy pozostałych wieńców – nagrody za udział w konkursie. Odebrali je przedstawiciele: Marysina, Wereszyna, Smoligowa, Mołożowa, Wiszniowa, Tuczap, Modrynia Kolonii i Kryłowa.

Rozstrzygnięcie konkursu wieńców było jednym z wielu elementów dożynek, które rozpoczęła msza święta dziękczynna. Po części religijno-obrzędowej na plenerowej scenie zaprezentowały się zespoły, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury: „Echo”, „Szychowianki” i „Arabeska”. Publiczność zabawiali także artyści z agencji „Teatr z Lublina” i grupa Servis, a specjalny program dla dzieci prowadziło Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury z Hrubieszowa. Podczas występów artystycznych dożynkowi goście mogli próbować potraw regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i oglądać wystawę płodów rolnych ośrodka doradztwa rolniczego z Hrubieszowa.

Tegoroczne dożynki gminy Mircze były połączone z oficjalnym otwarciem zmodernizowanej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi, w której, dzięki nadbudowie, będzie się też mieścić Izba Tradycji. W budynku wykonano nowe instalacje, wymieniono okna, drzwi i dach oraz docieplono ściany. Powstała też nowa kotłownia z centralnym ogrzewaniem i wentylacją. Na nowo zagospodarowano również teren wokół świetlicy, utwardzono parking i ułożono chodnik.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 510 tysięcy złotych, z czego prawie 315 tysięcy gmina pozyskała z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

***

Źródło: www.ias24.eu
(fot.UG Mircze)