Uwaga! Po gminie Hrubieszów krąży „Czarna książka kolorów”. Każdy kto miał kontakt z tą książką na kilka sekund stracił wzrok.
„Czarna książka kolorów„ to książka mająca na celu uświadomienie dzieciom jak osoby niewidome postrzegają świat. Porusza temat odmienności, niepełnosprawności i siły wyobraźni. „Czarna książka kolorów” jest nietypowa i wyjątkowa – na czarnych stronach mieszczą się czarne ilustracje, czarne pismo Braille’a, a jedynie tekst napisany jest jasnymi literami. Książka mówi o przyjaźni dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć kolory.
Czytając tę opowieść zaczynamy widzieć kolory inaczej, tak jak Tomek żyjący w „świecie ciemności”. Przed czytelnikiem otwierają się nowe przestrzenie – zmysłów, wyobraźni i odczuć. Dzieci biorące udział w zajęciach na swój sposób próbowali opisać z czym kojarzy się im dany kolor, co nie zawsze było takie proste i oczywiste.
Uczestnicy zajęć doszli do wniosku, najtrudniej jest osobom niewidomym od urodzenia które nigdy nie widziały nieba, truskawek i kolorów musiały się nauczyć po dotyku. W trakcie zajęć dzieci czytały „Czarną książkę kolorów” wzięły udział w wielu grach skojarzeniowych i zabawach (z zawiązanymi oczami, tajemnicze pudełko), mających na celu odkrycie kolorów na nowo. Ponadto dzieci na czarnych kartkach i przy użyciu czarnej plasteliny tworzyły własną ilustrację do „Czarnej książki kolorów”. Prace dzieci znalazły się na wystawach, które można obejrzeć w Bibliotece.
Biblioteki Gminy Hrubieszów przeprowadziły 5 spotkań z Czarną Książką Kolorów. W zajęciach udział wzięło 95 dzieci i młodzieży.
źródło i fot. GOK Wołajowice