Tyszowieccy policjanci zatrzymali sprawców, którzy podając się za pracowników fundacji „Caritas” okradali mieszkania. Jedno z małżeństw straciło w ten sposób 15 tysięcy złotych. Zatrzymani to 76-letni mężczyzna, oraz 57-letnia kobieta.
W środę około godziny 13:30 w miejscowości Kolonia – Poturzyn 76-letni mężczyzna zastukał do drzwi starszego małżeństwa, któremu przedstawił się, że jest z fundacji „Caritas”. Małżeństwo niczego nie podejrzewając poszło za nim do samochodu, aby zobaczyć co mężczyzna ma do zaoferowania. W tym czasie wspólniczka wykorzystując fakt, że nikogo nie ma w domu splądrowała im mieszanie. Zabrała oszczędności starszych ludzi w kwocie 15 tysięcy zł.
Chwile później dyżurny naszej komendy odebrał telefon od mieszkańca miejscowości Nabóż, który poinformował go, że przed chwilą próbował wejść do domu jego matki mężczyzna. Dzięki obywatelskiej postawie syna udało się ustalić w jakim kierunku poruszają się sprawcy. Dyżurny skierował na miejsce policjantów z posterunku w Tyszowcach i w Łaszczowie. W Tyszowcach policjanci podczas obławy dokonali zatrzymania sprawców kradzieży, którzy poruszali się renaultem.
Kierującym był 76-letni mężczyzna, a pasażerką 57-letnia kobieta, oboje są mieszkańcami Radomia. Zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Podczas przeszukania ujawniono łomy i odzyskano skradzione pieniądze. Wczoraj sprawcom zostały przedstawione zarzuty za dokonanie kradzieży. Przyznali się do kradzieży w Koloni Poturzyn oraz do kradzieży na terenie powiatu hrubieszowskiego. Za to przestępstwo grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę w kontaktach z obcymi i przypominają – zanim wpuścimy nieznajomego do mieszkania pamiętajmy, że nie każdy, kto puka do drzwi, ma uczciwe zamiary. Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, jest wiele. Jeśli zachowasz ostrożność, masz szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności.
***
– Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, organizacji charytatywnej itp., zanim go wpuścisz, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.
– Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust.
– Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub kuchenki. Jeden będzie ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.
– Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria. – Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.
– Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do celu wizyty nieznajomego poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.
źródło i fot. KPP Tomaszów Lubelski