21 maja 2024

Pojawiła się szansa na obniżenie kosztów rozmów międzynarodowych z Ukrainą

Europoseł PJN Paweł Kowal wystosował priorytetową interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia cen połączeń do krajów Partnerstwa Wschodniego.

„W ostatnich miesiącach Unia Europejska poczyniła wysiłki do obniżenia stawek na usługi telekomunikacyjne w roamingu między krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Niestety stawki za połączenia z krajami nie będącymi członkami UE, a będącymi strategicznymi partnerami UE są wciąż bardzo wysokie. W obliczu postępującej globalizacji i dynamicznego rozwoju technologii teleinformatycznych umożliwiających tanie połączenia, wysokie ceny połączeń międzynarodowych wydają się nieuzasadnione.

W związku z powyższym, pragnę zadać Komisji Europejskiej pytanie czy ma ona możliwość spowodowania obniżenia kosztów międzynarodowych z krajami Partnerstwa Wschodniego i czy zamierza podjąć działania w tym kierunku?” – czytamy w interpelacji Pawła Kowala.

Jak wiadomo, rynek telekomunikacyjny jest rynkiem mocno regulowanym, a stawki nie są wynikiem wyłącznie gry konkurencyjnej. Wysokie stawki często są efektem zmowy cenowej operatorów, stąd konieczność interwencji ze strony Komisji Europejskiej lub krajowych instytucji ds. telekomunikacji oraz urzędów antymonopolowych.

Interpelacja Kowala jest reakcją na trwającą w Internecie akcję społeczną „Ukraina nie Afryka”. Internauci domagają się obniżenia kosztów rozmów międzynarodowych i roamingu z krajami Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Mołdawia), które dziś są bardzo wysokie – minuta rozmowy z Ukrainą kosztuje średnio 2 zł, a odebranie połączenia w roamingu nawet 5 zł. Inicjatorzy apelują o „polubienie” strony akcji na Facebooku: www.facebook.com/NieAfryka i liczą na to, że duża ilość lajków skłoni operatorów do obniżenia cen.

Czytaj też:

http://porteuropa.eu/nieafryka/5031-deklaracja

 

Źródło: porteuropa.eu