26 kwietnia 2024

Policja podsumowała rok na Lubelszczyźnie: Mniej przestępstw, wysoka wykrywalność

Dzisiaj odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę policjantów lubelskiego garnizonu policji w 2013 roku. Podczas narady przedstawione zostały efekty pracy służb: kryminalnej, prewencji, ruchu drogowego oraz logistyki. Województwo lubelskie może pochwalić się wykrywalnością przestępstw na poziomie ponad 70 %. Wskaźnik osiągnięty w 2013 roku przez policjantów naszego garnizonu plasuje nas powyżej średniej krajowej. W ubiegłym roku nastąpiło też zmniejszenie liczby przestępstw stwierdzonych.

Dzisiaj odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę policjantów lubelskiego garnizonu Policji w 2013 roku. W naradzie uczestniczyli I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno-Koguc, Starosta Lubelski Paweł Pikula, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jerzy Ostrowski, szefowie prokuratury, sądów, służb mundurowych, komendanci miejscy i powiatowi lubelskiego garnizonu oraz kadra kierownicza KWP.

Podczas narady przedstawione zostały efekty pracy służb: kryminalnej, prewencji i ruchu drogowego oraz logistyki. W ubiegłym roku nastąpiło zmniejszenie liczby stwierdzonych przestępstw w porównaniu do roku 2012. Jak wynika z policyjnych statystyk, ogółem stwierdzono 44.344 przestępstwa co oznacza ponad 4500 mniej niż w 2012 roku. Z ogólnej liczby przestępstw 28.181  stanowią przestępstwa kryminalne. Ogółem wykrywalność przestępstw w naszym garnizonie wynosi 70,5 % podczas gdy średnia krajowa wynosi 66,9%.

W 2013 roku policjanci woj. lubelskiego skutecznie walczyli w wielu dziedzinach przestępczości. Ich aktywność przełożyła się na 4449 stwierdzonych przestępstw gospodarczych oraz 2248 przestępstw stwierdzonych z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Policjanci zabezpieczyli prawie 55 kg marihuany, 7 kg amfetaminy oraz zlikwidowano 76 plantacji konopi indyjskich.
W siedmiu najbardziej dokuczliwych i najpoważniejszych kategoriach przestępstw odnotowaliśmy spadki. 
 
Kategoria
Przestępstwa stwierdzone 2013
Przestępstwa stwierdzone 2012
Wykrywalność przestępstw w 2013
Rozbój
603
754
75,6%
Bójka
476
624
81,9%
Kradzież z włamaniem
4862
5472
31,4%
Kradzież
7172
8284
35,0%
Uszczerbek na zdrowiu
671
651
89,9%
Uszkodzenie rzeczy
2198
2617
40,2%
Kradzież pojazdu
187
237
33,5%
 
W ubiegłym roku policjanci garnizonu lubelskiego zabezpieczyli w trakcie prowadzonych postępowań mienie o wartości ponad 27 mln złotych.
 
W minionym roku na terenie województwa lubelskiego policjanci przeprowadzili 218 411 interwencji. Średnio policyjne działania podejmowane były, co 2 minuty 24 sekundy.  Zdecydowanie w porównaniu z latami poprzednimi wzrosła ilość służb ponadnormatywnych. Było ich 2073 o 345 więcej niż w 2012 roku.  To efekt współpracy i dbałość o bezpieczeństwo samorządów lokalnych.
W minionym roku odnotowaliśmy 1497 wypadków , w których śmierć poniosło 250 osób a 1795 zostało rannych. To mniej niż w roku 2012 wówczas doszło do 1624, w których zginęło 242 a 1877 odniosło obrażenia. Głównymi przyczynami wypadków drogowych popełnionych z winy kierującego były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu. Funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili w minionym roku 368445 badań wobec kierujących na zawartość alkoholu tj. o 47. 715  więcej niż w 2012 roku.
 
Podczas odprawy zaprezentowany został także film profilaktyczny zrealizowany przez Zespół Komunikacji Społecznej i WRD KWP dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Film pt. ”Śmierć czai się na drodze” adresowany jest do osób, które ukończyły 18 rok życia, zawiera drastyczne sceny z wypadków, do których doszło w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie. Może właśnie taka forma przemówi do wyobraźni młodych kierowców, którzy zaczną szanować drogę  i innych jej użytkowników z należytą pokorą i rozwagą.

                 ZOBACZ FRAGMENT FILMU

 
Część odprawy poświęcono także podsumowaniu pracy pionu logistycznego.  Dzięki wsparciu Komendy Głównej Policji oraz lokalnych samorządów  ukończono i oddano do użytku KKPP w Tomaszowe Lubelskim, VII Komisariat Policji warz Policyjna Izbą Dziecka, zmodernizowano KPP w Świdniku oraz rozpoczęto budowę III KP w Lublinie.
 
Lubelski Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie podkreślił, że poczucie bezpieczeństwa obywateli to głównych priorytetów lubelskich funkcjonariuszy. Będzie on monitorowany m.in. przez kontynuację debat społecznych. W 2013 roku w całym województwie przeprowadziliśmy ich 44. To ogromne źródło informacji dla nas  jak bezpieczeństwo postrzega lokalna społeczność, czego oczekuje, co stanowi dla nich bolączkę, na co warto zwrócić uwagę.  Insp. Michał Domaradzki podkreślił również efektywność KWP w pozyskiwaniu funduszy z projektów unijnych. W minionym roku zrealizowanych zostało 13 takich projektów dzięki, którym pozyskaliśmy ponad 45 mln. zł.
 
2014 rok to kolejne wyzwania dla funkcjonariuszy. Będziemy koncentrować się na ujawnianiu i zwalczaniu przestępczości akcyzowej, wzroście wykrywalności kradzieży z włamaniem oraz na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W szczególności chodzi o zmniejszenie liczby ofiar, które giną na drodze.
 
Podczas narady Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno – Koguc na ręce Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego złożyła podziękowania dla wszystkich funkcjonariuszy za ich bardzo dobrą służbę w miniony roku. Za wszystkimi miernikami i ocenami stoi zwykły policjant, który każdego dnia, dzięki oddanej społeczeństwu służbie, przyczynia się do poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
 
Pani Wojewoda zwrócił uwagę na znakomitą współpracę i współdziałania służb podając, jako przykład min zagrożenie powodziowego na terenach nadbużańskich.   
 
Na zakończenie głos zabrał Pan nadinsp. Krzysztof Gajewski – Zastępca Komendanta Głównego Policji przedstawił priorytety Komendanta Głównego Policji, oraz efekty pracy wszystkich polskich funkcjonariuszy. Zwracając się do Pani Wojewody złożył podziękowania za współpracę z Policją przedstawicielom Rządu w terenie oraz wszystkim samorządowcom. Na koniec zwrócił uwagę ważną rolę społeczności lokalnych w ocenie naszej służby.
 
Badania opinii społecznej pokazują, że 64 % respondentów CBOS uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. Dodatkowo 89% twierdzi, że bezpiecznie jest w miejscu ich zamieszkania, co stanowi najwyższe wskazanie licząc od końca lat 80. ubiegłego wieku.
 
 
 
źródło, fot., wideo: KWP Lublin (R.L.R.)