22 grudnia 2024

Polski pomnik przyrody – dębliński Dąb Jagiełły GROT uczestnikiem konkursu na europejskie drzewo roku 2012

Rozstrzygnięty w czerwcu ubiegłego roku pierwszy ogólnopolski internetowy konkurs Klubu Gaja na Drzewo Roku 2011 ma swoją międzynarodową kontynuację. Laureat konkursu krajowego – polski pomnik przyrody dąb Jagiełły „Grot” rosnący przy ul. Podchorążych w Dęblinie (przy Bursztynowym Szlaku Greenways), w województwie lubelskim, bierze obecnie udział w międzynarodowej edycji tego konkursu o zasięgu europejskim, organizowanym przez czeskie stowarzyszenie Nadace Partnerstvi.

Reklamy

Internetowy plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku rozpoczął się 1 lutego 2012 r. i potrwa do końca tego miesiąca. Klub Gaja, Gimnazjum nr 2 w Dęblinie, władze samorządowe Miasta Dęblin, lokalne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe gorąco zachęcają do głosowania na dąb Jagiełły „Grot” wszystkich mieszkańców Dęblina, jak również wszystkich Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami, którym leży na sercu promocja polskiej przyrody oraz popularyzacja polskiej historii i kultury w Europie.

O miano Europejskiego Drzewa Roku 2012 polski dąb Jagiełły „Grot” z Dęblina rywalizuje ze zwycięzcami podobnych konkursów zorganizowanych w ubiegłym roku w Bułgarii, Czechach, Francji, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.

Reklamy

Ostatni tydzień głosowania będzie przebiegał w sposób utajniony, tak że wyniki głosowania będą niespodzianką. Ogłoszenie zwycięzcy konkursu o tytuł Międzynarodowego Drzewa Roku odbędzie się 1 marca 2012 r. Ceremonię rozdania nagród zaplanowano w Brukseli. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez czeskiego artystę Martina Patřičny.

Głosować można na www.treeoftheyear.org z jednego adresu IP raz na godzinę, używając swojego e-mail’a i potwierdzając to głosowanie na linku zwrotnym z podziękowaniem za udział w głosowaniu, przesłanym na Państwa e-mail.

Reklamy

Głos może oddać każdy(a) z Państwa kto posiada własny e-mail, a ten(a) kto go nie posiada, po jego założeniu.

Dla ułatwienia podajemy technikę głosowania. „Po wejściu na stronę www.treeoftheyear.org wybieramy język polski klikając w napis POLSKA. Wyświetli się wtedy okno z zasadami głosowania. Klikamy w nim, w „X”, po czym ukazuje się witryna głosowania z drzewami biorącymi udział w Konkursie. Odnajdujemy dąb „Grot”, który jest umieszczony na 7 pozycji, klikając w napis NASTĘPNY (po prawej stronie ekranu). W kolejnym oknie z fotografią dębu „Grot”, klikamy w napis PRZECZYTAJ HISTORIĘ I ZAGŁOSUJ. Otworzy się wtedy okno do głosowania na dąb „Grot” z napisem w tytule Dąb Grot w Dęblinie, w którym we właściwym okienku pod napisem WYŚLIJ GŁOS NA DRZEWO wpisujemy własny e-mail i potwierdzamy go, klikając w okienko po lewo od napisu ZGADZAM SIĘ Z ZASADAMI. Następnie w kolejnym okienku poniżej, pod napisami PRZEPISZ TEKST Z OBRAZKA i WPISZ DWA WYRAZY, przepisujemy hasło składające się z dwóch członów (po dokładnym odczytaniu jego liter, podanych czasami trudną do odczytania czcionką). Następnie klikamy w napis  WYŚLIJ. Po prawidłowym wykonaniu tych czynności, otrzymacie Państwo na swoim e-mail’u link zwrotny z podziękowaniem za udział w głosowaniu. Na koniec, otwieracie Państwo swój e-mail i po jego otworzeniu, klikniecie w POWYŻSZY LINK www.treeoftheyear.org. Dopiero wtedy Państwa głos zostanie zaliczony. Prosimy nie zniechęcać się. Wbrew pozorom, głosowanie to nie jest takie trudne.

Prosimy, głosujcie na polski pomnik przyrody – dąb Jagiełły „Grot” z Dęblina, spośród siedmiu kandydatów na Europejskie Drzewo Roku niedoścignionego świadka historii Polski i Europy!


O miano Europejskiego Drzewa Roku 2012 polski dąb Jagiełły „Grot” z Dęblina rywalizuje ze zwycięzcami podobnych konkursów zorganizowanych w ubiegłym roku w Bułgarii, Czechach, Francji, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.

Ostatni tydzień głosowania będzie przebiegał w sposób utajniony, tak że wyniki głosowania będą niespodzianką. Ogłoszenie zwycięzcy konkursu o tytuł Międzynarodowego Drzewa Roku odbędzie się 1 marca 2012 r. Ceremonię rozdania nagród zaplanowano w Brukseli. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez czeskiego artystę Martina Patřičny.

Dąb Jagiełły „Grot” to dąb szypułkowy o obwodzie 608cm i wysokości 28m, liczący ok. 250 lat. Rośnie na niezalewowej terasie wiślanej, w południowej części Doliny Środkowej Wisły, w miejscu, gdzie ten mezoregion od wschodu łączy się z Pradoliną Wieprza, którą płynie rzeka o tej samej nazwie. Dąb ten posiada współrzędne geograficzne 51º33’09.32’’N 21º50’25.74’’E i jest zarodnikowym dla wielu dębów rosnących na terenie Miasta Dęblin.

Dąb Jagiełły „Grot” to też niepisany symbol Dęblina i niemy świadek jego burzliwej historii. Nieopodal tego drzewa po stłumieniu powstania listopadowego i włączeniu ziem Królestwa Polskiego do imperium rosyjskiego, z woli cara Mikołaja I Romanowa, w latach 1837-1845, na gruntach wsi Modrzyce – obecnie dzielnicy Dęblina, została wzniesiona cytadela Twierdzy Iwangorod, a do końca XIX w., w jego sąsiedztwie wybudowano inne dzieła forteczne i obiekty inżynieryjne. Były nimi: reduta Generała Zajączka, droga łącząca Twierdzę Iwangorod z Nowoaleksandrią – współcześnie Puławy, linie Kolei Nadwiślańskiej (1874-1876) i Kolei Iwangorodzko – Dąbrowskiej (1882-1885), wraz z mostami – kolejowym na rz. Wieprzu i drogowo-kolejowym na rz. Wiśle, oraz domy dla oficerów. W październiku 1914 r. dąb Jagiełły „Grot” był świadkiem Bitwy Dęblińskiej, pierwszej operacji taktycznej na froncie wschodnim I wojny światowej, a w sierpniu 1915 r. zajęcia twierdzy przez wojska austriackie i niemieckie oraz przywrócenia nazwy Dęblin, zmienionej przez władze carskie na Iwangorod. Ponadto w 1920 r., dąb Jagiełły „Grot” był światkiem wojny polsko – bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej, dziewiętnastej decydującej bitwy w dziejach świata, zwanej Cudem nad Wisłą. Działania II wojny światowej również nie ominęły dębu Jagiełły „Grot”. Po wkroczeniu do Dęblina 15 września 1939 r. wojsk niemieckich, w cytadeli Twierdzy Dęblin założone zostały obozy jenieckie. Jesienią 1939 r. powstał przejściowy obóz dla żołnierzy polskich gen. Franciszka Kleeberga, w 1941 r. dla jeńców radzieckich, a w 1943 r. dla jeńców włoskich. Niedaleko dębu Jagiełły „Grot” do dziś znajduje się cmentarz wojenny z grobami żołnierzy polskich i rosyjskich z I wojny światowej; żołnierzy bolszewickich poległych podczas wojny polsko – rosyjskiej; groby pilotów z Dęblińskiej Szkoły Orląt, którzy w latach 1927-1939 zginęli w katastrofach lotniczych; groby żołnierzy 15. Pułku PiechotyWilków”, stacjonującego w latach 1921-1939 w cytadeli Twierdzy Dęblin oraz rozsiane wokół twierdzy, zbiorowe mogiły ok. 100 tys. jeńców radzieckich Stalagu 307, zagłodzonych na śmierć przez Niemców; jak również zbiorowe mogiły żołnierzy Włoskich Oflagu 77.

Pierwszym popularyzatorem dębu Jagiełły „Grot” był nieżyjący już ppłk Stanisław Krok, krajoznawca i regionalista, prezes Dęblińskiego Oddziału PTTK, a następnie Oddziału Radomsko – Dęblińskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który nadał drzewu imię dąb Jagiełły „Grot” dla upamiętnienia właściciela dóbr dęblińskich z 1397 r., Grota z Jankowic herbu Rawa.

Popularyzatorem tego dębu był również Stanisław Gelo, biolog, dyrektor miejscowych szkół. Do jednego z uczniów przejętego faktem, że drzewo przetrwało dwie wojny, powiedział niegdyś: „Słusznie zauważyłeś mój młody kolego. Trudno jest drzewu pozostać pomnikiem wśród ludzi”.