22 stycznia 2025

Polski reżyser filmowy Andrzej Tarkowski-Kiliszewski zdobył kolejną nagrodę filmową, tym razem w USA

Polski reżyser filmowy Andrzej Tarkowski-Kiliszewski zdobył kolejną nagrodę filmową, tym razem w USA. I Nagroda za najlepszy film dokumentalny „Zamach na Państwo” w reżyserii Andrzeja Tarkowskiego – Kiliszewskiego (produkcja ATV) – powędrowała do Polski.

Reklamy


Film dokumentalny „Zamach na Państwo”, oryginalna nazwa w jęz. angielskim – „Attempt on the State” / Investigative documentary – najlepszym filmem dokumentalnym, w reżyserii i scenariusza Andrzeja Tarkowskiego – Kiliszewskiego, produkcji Telewizji ATV sp.z o.o. (kraj produkcji – Polska) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym pod nazwą: The International Indie Gatherimg w Cleveland (Ohio, USA) 

http://theindiegathering.com/2015screenings.php,

Reklamy

który odbył się w dniach od 11 do 14 sierpnia 2016 r.

Film zdobył uznanie wśród jury oraz samej amerykańskiej publiczności i został nagrodzony I Nagrodą w w/w Festiwalu, a poprzednio w czerwcu 2016 r. również otrzymał I Nagrodę na Europejskim Festiwalu Filmowym Themodcon London Film Festival (w Londynie):

Reklamy

http://themodcon.com/winners-june-2016/ 

Film opowiada o społeczeństwie i kraju, w którym prawa człowieka są notorycznie naruszane, szerzy się działalność przestępcza wraz z korupcją wśród elit politycznych.

Głównymi bohaterami filmu są Władimir Iwaszkiewicz oraz Inara De Vilkaste. Władzimir Iwaszkiewicz był prawą ręką premiera Łotwy i zarządzał Izbą Celną oraz Wydziałem ds. Zwalczania Przemytu i Korupcji na Łotwie, lecz z powodu jego skuteczności w zwalczaniu przestępczości zaczęto kierować wobec niego najpierw groźby karalne, szantażowano, doszło do porwania jego córki, a w ostateczności do zabójstwa jego adwokata oraz próby zamachu na jego życie.

Obecnie główny bohater filmu przebywa w Austrii mając azyl jako uchodźca polityczny od kilku lat, natomiast jego małżonka Inara De VIlkaste bezustannie walczy o jego prawa oraz o sprawiedliwość przed Międzynarodowym Trybunałem w Strasburgu, ponieważ w swoim kraju nie może liczyć na sprawiedliwe wyroki w łotewskich sądach, które są upolitycznione i zależne od władzy miejscowej.

Film został oparty na faktem i licznej zgromadzonej dokumentacji potwierdzającej przedstawione wydarzenia. Dla Polski są to ważne zdobyte nagrody filmowe na międzynarodowej arenie, zwłaszcza, iż film został wyprodukowany przez polskiego reżysera Andrzeja Tarkowskiego-Kiliszewskiego przy udziale wielu młodych osób.

Nagrania filmu trwały 3 lata i po raz pierwszy jego premiera odbyła się w dniu 14 sierpnia w USA, w Polsce natomiast film można będzie obejrzeć dopiero na początku 2017 r., jak odbędą się wszystkie festiwale filmowe, na które film został zgłoszony w ramach organizowanych konkursów, zgodnie z obowiązującymi regulaminami. Wyjątkiem jedynie będzie oficjalna projekcja filmu w gmachu europarlamentu w Brukseli w dniu 7 września 2016 r.

Do tekstu zostały dołączone – zdjęcia z Festiwalu http://theindiegathering.com/2015screenings.php