21 czerwca 2024

Ponad 67 kg bursztynu wartego 870 tys. w skrytkach osobówki [ZDJĘCIA]

Aż 67,4 kg bursztynu znaleźli w skrytkach samochodu osobowego funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. To największy w tym roku przemyt bursztynu udaremniony na granicy w województwie lubelskim.

Reklamy

Na bryły bursztynu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej trafili podczas kontroli osobowego forda, którym podróżowała do Polski obywatelka Ukrainy. Przemycany towar ukryty był w przerobionej desce rozdzielczej i w przerobionych progach pojazdu.

Był to bursztyn różnej wielkości – od drobnych kamieni po wyjątkowo okazałe nieobrobione bryły o brunatnej barwie. Wartość rynkową towaru wstępnie oszacowano na około 870 tys. zł. 

Reklamy

Za popełnione przestępstwo skarbowe obywatelka Ukrainy odpowie przed sądem. 

Funkcjonariusze zabezpieczyli ujawniony bursztyn oraz przerobiony na potrzeby przemytu samochód. Dalsze postepowanie w sprawie prowadzi komórka dochodzeniowo-śledcza Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego. 

Reklamy

W 2023 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na przejściach granicznych w woj. lubelskim łącznie około 160 kg bursztynu.

Przemyt i nielegalna sprzedaż bursztynu to wymierne straty nie tylko dla budżetu państwa. Tracą na tym też uczciwi przedsiębiorcy, którzy legalnie zajmują się handlem i obróbką bursztynu. 

Zobacz też:

Hrubieszów: Zbyt mała frekwencja w referendum. Rada Powiatu nie została odwołana

Zerknij na Instagram →info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD