Bezpłatne szkolenia
„Gotania” będzie się promować w Lublinie. Przez tydzień członkowie delegacji miasta Hrubieszów i 7 innych gmin będą opowiadać o życiu i obyczajach Gotów oraz zachęcać do odwiedzenia „Wioski Gotów” i udziału w Międzynarodowym Festiwal Kultury Antycznej, który odbędzie się w lipcu tego roku.
W poniedziałek 14 marca w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie zostanie otwarta wystawa rzemiosła, garncarstwa, tkactwa, sprzętu bojowego, naczyń i pamiątek gockich. Odbędą się również prezentacje dla lubelskich szkół. Wojów przebranych w stroje gockie będzie też można spotkać na lubelskim deptaku, gdzie zaplanowano ich pokazowy pojedynek oraz degustację potraw kuchni gockiej, w tym kaszy gockiej pieczonej na ognisku. „Goci” będą gościć w Lublinie przez kolejne 4 dni między 10.00 a 14.00.
Wystawa i prezentacje to jeden z elementów promocji projektu pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej GOTANIA 2011”. Impreza odbędzie się pod koniec lipca w Hrubieszowie i Masłomęczu. Wspólny pomysł gmin: Dołhobyczów, Mircze, Horodło, Werbkowice, Tyszowce, Komarów–Osada oraz Tomaszów Lubelski, a także gminy i miasta Hrubieszów będzie też promowany na wielu imprezach, które będą się odbywać na ich terenie od maja do września. Lipcowy festiwal z udziałem grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy, będzie kulminacją tych przedsięwzięć.
Podczas trzydniowej imprezy zostanie pokazane życie codzienne sprzed 1700 lat w obozie historycznym z wieloma atrakcjami dla zwiedzających. W programie znajdą się m.in.: bitwy pomiędzy Gotami, Dakotami, Rzymianami i Celtami, parada uczestników, potrawy gockie oraz zawody z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Festiwalowi będą towarzyszyć m.in. rajdy rowerowe, spływ kajakowy oraz festyn artystyczny.
Goci, niemal od początku swojego istnienia na Starym Kontynencie, uważani za lud czy naród, faktycznie byli związkiem plemion pochodzenia germańskiego. Pod koniec II wieku wyruszyli na południowy-wschód, docierając m.in. do Kotliny Hrubieszowskiej. Skrupulatnie zaplanowana akcja zajmowania nowych terenów skupiła się na bogatym i dogodnie położonym regionie w międzyrzeczu Huczwy i Bugu. W połowie III wieku, w wyniku „drugiej fali ekspansji”, Goci dotarli na zachodni Wołyń i Podole, równocześnie rozwijając swoją potęgę ekonomiczną w tworzącej się stolicy gockiej w sercu Kotliny Hrubieszowskiej.
***
Źródło: www.iaslubelskie.pl
(fot.arch.UM w Hrubieszowie)