8 września 2024

Przed nami etap diecezjalny XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Zamościu

Za nami szkolny etap 18. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który w całej Polsce odbył się 18 marca 2014. Przystąpiło do niego niemal 30 000 uczniów, z ponad 1400 szkół ponadgimnazjalnych w kraju.

Reklamy

Uczestnicy pierwszego etapu konkursowych zmagań, zmierzyli się z zestawem 45 pytań testowych, obejmujących swoim zakresem Księgi Królewskie (1 i 2) oraz Ewangelię wg św. Marka. Arkusze pytań były jednolite w całej Polsce, podobnie jak klucz weryfikacji wiedzy uczestników. Aby znaleźć się w najlepszej trójce danej szkoły i awansować do etapów diecezjalnych, młodzi musieli wiedzieć m.in., przeciw któremu z królów wystąpił prorok Eliasz (1 Krl 17,1 i przyp.), czy podać powód, dla którego św. Marek przytacza w swojej Ewangelii scenę opisującą spotkanie Jezusa z Syrofenicjanką (Mk 7, 24-30 i przyp.). Należało też zwrócić uwagę na wiele detali, których w normalnym studium Biblii zwykle nie zauważamy. Sporej czujności w śledzeniu tekstu, wymagało z pewnością pytanie o liczbę przysłów jakie ułożył Salomon (1 Krl 2, 1-12), albo wskazanie ilości osób uczestniczących w spuszczeniu przez dach noszy z paralitykiem, którego następnie uzdrowił Jezus (Mk 2 3-4). Konkursowe doświadczenia pokazują, że pytania o podobnym stopniu trudności, nie sprawiają większych problemów, wielu wspaniale przygotowanym uczniom.

Nad merytoryczną stroną Konkursu, na każdym jego poziomie, czuwa specjalnie powołana komisja złożona z doświadczonych biblistów. Jej pracom przewodzi ks. dr Mirosław Jasiński, związany naukowo z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przyznaje on, że uczestnicy Konkursu stanowią ogromną rzeszę młodych, fantastycznych ludzi, którzy często wystawiając się na cynizm i przytyki rówieśników, idą z Biblią do swoich środowisk życia – szkół, klubów, czytają ją w środkach komunikacji, dając tym  świadectwo wobec wszystkich, których spotykają na swoich drogach – zauważa duchowny. Ewangelia Św. Marka przyrównuje Słowo zasiane w sercu człowieka do nasienia, które posiane, samo rośnie, nawet jeśli rolnik śpi (por. Mk 4, 26 – 29). Podobną refleksją dzieli się ks. Jasiński, obserwujący od kilku lat młodych biorących udział w tym dziele: Jestem przekonany, że ta młodzież ma zapłodnione umysły i serca myślą Bożą. Z tego muszą być owoce. Wiem to, bo kiedyś sam zawierzyłem Ewangelii. Tak jak deszcz, który padając odnosi swój skutek, tak samo Boże Słowo, zapadając w sercach młodych, musi zaowocować – tłumaczy. Podobne zapewnienie daje nam papież Franciszek, który w adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium przekonuje, że Słowo zawiera w sobie potencjał, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ono jest skuteczne na swój sposób, w bardzo różnych formach, wykraczających poza ludzkie przewidywania i łamie nasze schematy – pisze Ojciec Święty.  

Reklamy

Kolejny etap Konkursu Biblijnego nastąpi już 9 kwietnia 2014. Będą to eliminacje diecezjalne, do których w całym kraju przystąpi ponad 4000 osób. Kwalifikują się do nich tylko ci uczestnicy, którzy w teście szkolnym uzyskują najwyższą (i nie mniejszą niż połowę maksimum) liczbę punktów. Mogą to być 3 osoby z każdej szkoły. Forma przeprowadzenia tego etapu jest taka sama w całym kraju i składa się z dwóch części – pisemnej oraz ustnej. Pierwsza z nich, przypomina test z eliminacji szkolnych, o odpowiednio podniesionym poziomie trudności. Uzyskanie najlepszego wyniku w tej części, otwiera drogę do kolejnej. Zgodnie z regulaminem, w części ustnej może wziąć udział 7 uczestników. Odpowiadają oni na pytania bezpośrednio przed komisją konkursową. Aby zapewnić wyrównaną rywalizację, stosuje się ten sam zestaw dla każdego uczestnika. Troje najlepszych z każdej diecezji, weźmie udział w finale Konkursu, który obędzie się 2 i 3 czerwca 2014, w Niepokalanowie. Poprzedzi go VII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią, zaplanowane w Częstochowie, 13 – 14 maja br. Pobyt uczestników pokryje organizator Konkursu.

Za przeprowadzenie etapów diecezjalnych, odpowiadają koordynatorzy oddelegowani przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Ich troską jest nie tylko sprawne wykonanie pracy związanej z eliminacjami, ale także stworzenie takiej przestrzeni (na miarę możliwości i uwarunkowań miejsc), w której młodzi będą mieli szansę przekonania się, że formuła konkursowa stanowi tylko pretekst organizatorów do pokazania im, jak wspaniałą rzeczą jest poznanie i zawierzenie Słowu Chrystusa. Służą temu msze święte i nabożeństwa Bożego Słowa oraz spotkania z ludźmi, którzy swoim życiem dają świadectwo podobne do tego, jakie składa w przywołanej już Ewangelii Gaudium papież Franciszek, który zapewnia „(…) że to nie jest to samo: poznać Jezusa lub nie znać Go; że to nie jest to samo: kroczyć z Nim lub kroczyć po omacku; że to nie jest to samo: raczej móc Go słuchać, niż ignorować Jego Słowo; że to nie jest to samo: raczej móc Go kontemplować, adorować, móc spocząć w Nim, niż nie móc tego czynić”. Wielu młodych, do tego Konkursu przyciągają atrakcyjne nagrody, ale naszym ostatecznym celem jest ukazanie im źródła innej, pełniejszej radości – płynącej właśnie z Ewangelii, podkreślają organizatorzy.

Reklamy

 


Program

Etapu diecezjalnego

XVIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

(9 kwietnia 2014 r., Zamość)

 

8:30 Msza św. w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu pod przewodnictwem ks. kanonika Grzegorza Chabrosa proboszcza parafii pw. św. Leonarda w Tyszowcach (Plac Jaroszewicza 1, kościół obok I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu).

9:00–9:50 Recepcja uczestników XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej (sala nr 1, I piętro, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu).

10:00 Słowo do uczestników konkursu – ks. bp dr Marian Rojek ordynariusza diecezji zamojsko lubaczowskiej.

Oferta edukacyjna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie – ks. dr Robert Strus dyr. Zespołu Szkół Katolickich im. Ojca Pio w Zamościu.

Exodus młodych – zaproszenie – ks. Jarosław Kędra dyr. Exodusu Młodych

10:30-11:15 Konkurs – część testowa

W trakcie konkursu spotkanie dla katechetów i nauczycieli – Konferencja pt. ,,Przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II na katechezie” – ks. dr Robert Strus (sala nr 1)

11:30-12:00 Słodki poczęstunek dla uczestników konkursu (Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu, ul. Ormiańska 1, II piętro, wejście od podwórza).

12:00–12:40 Projekcja filmu ,,Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” w reż. Wandy Różyckiej-Zborowskiej.

12:40–13:10 Konferencja dla młodzieży pt. I ty możesz zostać świętym – ks. Jarosław Kędra dyr. Exodusu Młodych, pracujący w parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu.

13:20-14:30 Wycieczka po ,,Perle Renesansu”, ,,Mieście Arkad”, ,,Padwie Północy” z Kazimierzem Dziokiem prezesem Klubu przewodników PTTK im. Michała Pieszki w Zamościu.

14:45 Ogłoszenie wyników po części testowej (Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu, ul. Ormiańska 1, I piętro, wejście od podwórza).

15:00 Część ustana XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej – ks. dr Gabriel Cisek – przewodniczący.

15:30 Zakończenie części ustnej etapu diecezjalnego XVIII OKWB w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.