Chatka Żaka oferuje pomoc i wsparcie dla osób przybyłych do Lublina w wyniku konfliktu na Ukrainie. Przewidziana jest możliwość skorzystania z porady prawnej, pomocy tłumacza z języka ukraińskiego a także psychologa. Akademickie Centrum Kultury i Mediów zapewnia też dostęp do informacji – będzie można skorzystać m.in. z sali komputerowej z dostępem do Internetu i urządzeń wielofunkcyjnych przystosowanych dla osób ukraińskojęzycznych. Jest także ogólnodostępna sieć Wi-Fi. Została również utworzona m.in. przestrzeń, gdzie mogą przebywać mamy ze swoimi dziećmi, młodzież i osoby dorosłe.
– Jako największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce, kształcąca wiele osób z Ukrainy, podejmujemy wszelkie działania mające na celu wsparcie naszych studentów, pracowników i ich rodzin w tej trudnej sytuacji. W centrum działań kulturalnych uczelni – Chatce Żaka – powstała przestrzeń dla społeczności ukraińskiej zapewniająca zarówno możliwość rozmowy z prawnikiem czy załatwienia kwestii administracyjnych przez Internet, jak i część świetlicowa przeznaczona do zabawy oraz rozwoju dzieci i młodzieży – mówi Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.
W Chatce Żaka będzie można odpocząć, skontaktować się z najbliższymi oraz uzyskać niezbędne informacje. W tej dziedzinie pomocne jest Akademickie Radio Centrum (98.2 FM), które nadaje audycje w języku ukraińskim co godzinę od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 10:30 i 15:30 – 18:30 oraz w soboty i niedziele w godzinach 8:30 – 11:30. Ponadto Zespół Chatki Żaka w ścisłej współpracy z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii, Centrum Europy Wschodniej, Centrum Kultury Fizycznej oraz wolontariuszami oprócz wsparcia w bieżących potrzebach będą organizować zajęcia dla dzieci i młodzieży. W programie przewidziane są m. in.: zajęcia plastyczne, ruchowe, animacje dla dzieci i wzajemna nauka języka – prowadzone przez studentów ukraińskich i pracowników. Od 19 marca będzie się odbywać przegląd kina ukraińskiego.
– Chcemy, by Chatka Żaka była przestrzenią w której społeczność Ukraińska znajdzie wsparcie i odrobinę wytchnienia w tak trudnym dla nich czasie. Razem z zespołem, wolontariuszami i jednostkami z którymi współpracujemy dołożymy wszelkich starań, by każda osoba szukająca u nas pomocy, jak najszybciej ją otrzymała – dodaje Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
Poniżej ramowy harmonogram działań na najbliższy tydzień(7.03 – 13.03):
Pn.-pt. 10.00-14.00 zajęcia dla dzieci i ich opiekunów.
Pn.-pt. 16.00-20.00 zajęcia dla młodzieży i dorosłych.
Punk informacyjny czynny 10.00-12.00 oraz 16.00-18.00.
Dyżury weekendowe w godzinach 10.00-12.00.
Przestrzenie:
Białe foyer – strefa mamy i dziecka (zabawki, przybory plastyczne, kawa, herbata).
Punkt informacyjny – parter.
Sala komputerowa przystosowana dla osób ukraińskojęzycznych (4 stanowiska komputerowe + 2 drukarki, konsole do gier) – sala 139a.
Ponad to będzie można skorzystać z:
Wsparcia tłumaczy z j. ukraińskiego.
Zajęć sportowych organizowanych przez Centrum Kultury Fizycznej UMCS.
Wydarzeń organizowanych przez ACKiM UMCS Chatka Żaka.
Dostępu do Wi-Fi.
Wszelkie dodatkowe działania będą wdrażane w miarę pojawiających się potrzeb. W sprawie pytań prosimy kontaktować się z koordynatorką Przestrzeni Wspólnej – Agatą Wiatr: agata.wiatr@ack.lublin.pl
(info, fot. ACK UMCS Chatka Żaka)
LubieHrubie na Instagramie