26 maja 2024

Przewoził papierosy oraz alkohol bez akcyzy. Zatrzymany podczas pościgu

Łukowscy policjanci zabezpieczyli blisko 3 tysiące paczek papierosów i ponad 32 litry alkoholu bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Nielegalny towar znajdował się w peugeocie, którym poruszał się 39-letni obywatel Azerbejdżanu mieszkający na terenie gminy Łuków.

Wczoraj przed godziną 6.00 udający się do służby funkcjonariusz z Posterunku Policji w Żelechowie, zauważył na miejscowym targowisku mężczyznę, o którym wiedział iż w przeszłości posiadał on nielegalne wyroby tytoniowe i nielegalny alkohol. Mężczyzna ten przebywał w pobliżu samochodu peugeot. Policjant przypuszczał, że w pojeździe tym może znajdować się kontrabanda. Po okazaniu legitymacji służbowej i przedstawieniu się, funkcjonariusz poprosił o otwarcie bagażnika pojazdu. Wówczas podejrzewany mężczyzna natychmiast uruchomił silnik pojazdu i bardzo szybko wyjechał z targowiska kierując się w stronę Łukowa. Policjant swym prywatnym samochodem udał się za uciekającym mężczyzną. O zaistniałej sytuacji i kierunku w jakim udał się peugeot telefonicznie poinformował dyżurnego Komendy w Garwolinie. Uciekający pojazdem wjechał na teren działania łukowskiej Komendy. Policjant z Żelechowa skontaktował się z miejscowym dyżurnym informując o uciekającym samochodzie.

Do działań zostali skierowani policjanci z łukowskiej drogówki. Peugeot w jednej z podłukowskich miejscowości wjechał w drogę gruntową gdzie następnie wpadł do przydrożnego rowu. Mężczyzna wysiadł z samochodu i uciekając zabrał ze sobą dwa wypełnione worki. Po krótkim pościgu w przydrożnym polu został on zatrzymany przez policjanta. Okazało się, że w workach znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy skarbowej. W trakcie kontroli samochodu w bagażniku odnaleziono nielegalny alkohol i pozostałe papierosy. Po sprawdzeniu stwierdzono, że 39-latek posiadał ponad 32 litry wysokoprocentowego alkoholu i blisko 3000 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego wyniosło 45750 zł. Właściciel kontrabandy został zatrzymany. Na poczet kar policjanci zabezpieczyli od mężczyzny 1700 złotych w gotówce.

Cały nielegalny towar został zabezpieczony. Posiadanie takiej ilości papierosów oraz alkoholu bez polskich znaków akcyzy jest naruszeniem przepisów karno – skarbowych, za które grozi kara grzywny oraz przepadek nielegalnego towaru.

 

źródło i fot. KWP Lublin (MJ.)