13 lipca 2024

Przysięga Terytorialsów w Zamościu

W niedzielę, 6 grudnia 2020 r. 77 ochotników – mieszkańców województwa lubelskiego złożyło uroczysty akt zaprzysiężenia na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Była to szósta w tym roku przysięga wojskowa lubelskich Terytorialsów.

Reklamy

Ceremonia odbyła się na terenie jednostki wojskowej w Zamościu, o godz. 11.00. W związku z pandemią i obostrzeniami sanitarnymi, uroczystość odbyła się bez udziału rodzin i zaproszonych gości, którzy zwykle towarzyszą żołnierzom w tej ważnej chwili. Mimo to, było to podniosłe wydarzenie, które na zawsze pozostanie w pamięci żołnierzy – ochotników. Od dziś zaczynają służbę na rzecz Ojczyzny i swojej lokalnej społeczności.

Nowi żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to w przeważającej części, osoby młode w wieku od 18 do 30 lat. Wśród nich jest aż 26 kobiet. Pochodzą z różnych zakątków naszego województwa, rożnych środowisk, studiują i wykonują różne zawody. Są wśród nich nauczyciele, mechanik, kucharz, elektryk, przedsiębiorca, kierowca, rolnik, pracownik magazynu, księgowa, salowa, architekt krajobrazu. 

Reklamy

Przysięga jest zwieńczeniem intensywnego szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki”. Od 21 listopada br., pod okiem instruktorów z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa, ochotnicy poznawali podstawowe, żołnierskie umiejętności, które teraz będą rozwijać i doskonalić przez najbliższe trzy lata. Szkolenie, obok ogromnego trudu fizycznego, było wielkim sprawdzianem ich charakterów i motywacji.

W tym roku 2 LBOT planuje jeszcze dwa nabory dla ochotników w terminach: 12 i 29 grudnia. Dodatkowo, w okresie ferii zimowych tj. w terminie 4-17 stycznia 2021 r.  odbędzie się kolejna edycja „Ferii z WOT”, czyli szkolenie podstawowe dedykowane specjalnie dla uczniów, studentów i nauczycieli.

Reklamy

Osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi 2 LBOT powinny zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Wnioski o powołanie do służby można również składać drogą internetową poprzez platformę ePUAP.

­

info i fot. 2LBOT


Zobacz też:

„Szesnastka” w reżimie sanitarnym – nowi terytorialsi rozpoczęli szkolenie