14 czerwca 2024

Region: Dzień Służby Celnej

21 września tradycyjnie obchodzony jest Dzień Służby Celnej. W województwie lubelskim tegoroczne obchody Dnia Służby Celnej odbędą się 13 września na Placu Litewskim w Lublinie. Uświetni je uroczysty apel funkcjonariuszy Służby Celnej, połączony z wręczeniem wyróżnień i awansów.

Reklamy

Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa towarów zatrzymanych przez Służbę Celną przy próbach przemytu. Zaplanowano też liczne atrakcje, głównie z myślą o najmłodszych, którzy wraz z opiekunami zechcą w tym dniu przyjść na Plac Litewski.

Służba Celna jest umundurowaną formacją, podlegającą Ministerstwu Finansów, utworzoną w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Polski oraz Unii Europejskiej.

Reklamy

Zakres działania obejmuje: obszar ceł i podatków w imporcie, podatku akcyzowego, podatku od kopalin i gier hazardowych.

Podatki i cła pobierane przez Służbę Celną stanowią ponad 1/3 budżetu państwa. Corocznie dziesiątki miliardów złotych obsługiwanych przez Służbę Celną trafiają do państwowej kasy.

Reklamy

W 2012 roku polska Służba Celna pobrała i przekazała do budżetu ponad 94 mld zł.

Obecność administracji celnej na ziemiach polskich ma wiekową tradycję i sięga XI wieku, kiedy to król Bolesław Śmiały ustanowił prawo do pobierania ceł na rzece Bug.

Do udziału w uroczystości 13 września szczególnie serdecznie zapraszamy mieszkańców Lublina i okolic.

 

Info: SCRP

 

Pliki do pobrania :

Regulamin uroczystości