18 lipca 2024

Region: Uwaga! Oszuści wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta”

Dzięki swojej czujności troje mieszkańców Biłgoraja nie dało się oszukać telefonującym do nich oszustom. Oszuści w próbie wyłudzenia pieniędzy podali się za funkcjonariuszy Policji. Na szczęście żadna z wprowadzonych w błąd osób nie dała się nabrać.

Reklamy

Do zdarzeń doszło wczoraj. O tym, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona, przekonało się troje mieszkańców Biłgoraja. Do trzech osób telefonowali zarówno kobieta, jak i mężczyzna, którzy w rozmowach ze swoimi ofiarami podawali się za ich wnuczka, albo pracownika Policji. W dwóch przypadkach oszuści wprowadzili w błąd swoje ofiary, informując, że dzwonią m.in. z polecenia przełożonego, mówiąc, że ich syn znajduje się na komendzie. Jednak, żeby nic mu się nie stało, będą musieli zapłacić funkcjonariuszom. 
 
W kolejnej sytuacji sprawcy działali tak samo, również wykorzystali działalność Policji – jednak mieli pecha – syn ofiary, znajdował się obok rozmówczyni w mieszkaniu, o czym mieszkanka Biłgoraja powiedziała oszustce. Po tej informacji telefon zamilkł. 
 
W ostatnim z przypadków pechowy oszust podał się za  wnuczka pytającego o zdrowie babci. Kiedy kobieta zapytała o zmieniony głos, wnuczek twierdził, że się przeziębił i niedługo do niej przyjedzie. Jednak babcia nie dała się zwieść rozmówcy, widziała się z wnukiem tego samego dnia i wiedziała gdzie przebywa. Sprawca ponownie nie zadzwonił.
Dzięki swojej czujności żadna z osób nie dała się nabrać sprawcom, którzy próbowali wykorzystać naiwność swoich ofiar. O dziwnych telefonach mieszkańcy Biłgoraja natychmiast powiadamiali Policję.
 
Pamiętajmy, że oszuści pod pozorem nadzwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy mieszkańcom na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.
 
W związku z tym, że tego typu oszustwa mogą się ponownie powtórzyć, uczulamy wszystkich mieszkańców o ostrożność w kontakcie rzekomymi członkami rodzin, którzy nagle znaleźli się w potrzebie, bądź z osobami, które jak w powyższych sytuacjach podają się np. za policjantów czy pracowników Policji. Przypominamy również o kampanii społecznej pod nazwą „Oszustom Stop”, której celem jest uświadomienie osobom starszym zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje.
 
 
 
Info: KPP Biłgoraj (M.W.)