23 kwietnia 2024

Region: Wyłudzali pieniądze „na stłuczkę”. Policja poszukuje poszkodowanych

Wczoraj lubelscy policjanci zatrzymali pięć osób z województwa wielkopolskiego podejrzanych o oszustwo na tzw. szkodę komunikacyjną. Pozorując stłuczkę wyłudzili od duchownego 2 tys. złotych. Wszystko wskazuje na to, że tego typu oszustw popełnili na terenie kraju dużo więcej. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępstwami Przeciwko Mieniu KMP w Lublinie proszą o kontakt osoby, które w ten sposób zostały oszukane.

 
 
 
W Lublinie pięcioosobowa grupa w ostatnią niedzielę upozorowała stłuczkę z miejscowym duchownym. Jadąć pojazdem Audi A5 rzucili w samochód duchownego zapalniczkę sugerując zderzenie lusterkami. Następnie pasażerowie audi pokazali wcześniej rozbite lusterko pojazdu Audi A5 i zażądali pieniędzy w kwocie 10 tys. złotych. Podczas prowadzonych negocjacji duchowny zgodził się wypłacić im 2 tys. złotych.
        
Wczoraj pięć osób podejrzanych o oszustwo zostało zatrzymanych. Wszystko wskazuje na to, że podejrzani mogli działać w ten sposób na terenie całego kraju. Poruszali się dwoma pojazdami. Pierwszy z nich to właśnie Audi A5 oraz BMW. Oprócz pojazdów policjanci zabezpieczyli przy nich 65 tys. złotych.
        
Wczoraj do prokuratury, jako pierwsza trafiła 26-letnia kobieta, która znajduje się w zaawansowanej ciąży. Kobieta przyznała się do oszustwa i złożyła wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niej dozór policyjny. Niewykluczone, że osoba ciężarnej kobiety była dodatkowym „atutem” przy próbach czy też wyłudzeniach pieniędzy. Policjanci posiadają też informację, że jeden ze sprawców mógł przedstawiać się za policjanta.
        
Dotychczasowe nasze ustalenia wskazują, że podejrzani mają dużo więcej tego typu zdarzeń na sumieniu popełnionych na terenie całego kraju. Mechanizm działania był zawsze podobny. Wcześniej typowali potencjalna ofiarę. Następnie wykorzystując nieuwagę kierowcy pozorowali zderzenie pojazdów. Po tym zajściu pokazywali rozbite wcześniej lusterko i żądali odszkodowania.
 
Wszystkie osoby poszkodowane przez oszustów proszone są o natychmiastowy kontakt z policjantami prowadzącymi sprawę – nr telefonu (81)535 44 07.
 
 
 
źródło: KWP Lublin (JW)